Hrdina TGM - Monumenty a květiny. Pozdravy a medailony

11. květen 2015

Básně ze sborníku editora Miloše Jirka z roku 1937 sestaveného z veršů, které čeští autoři věnovali prezidentu Masarykovi. Krátce po jeho smrti vznikl tento „básnický pomník“.

Poslouchejte na Vltavě od 11. května 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Ve výboru lze nalézt básně od nejvýznamnějších autorů té doby, jako byli například Eduard Bass, Viktor Dyk, Eliška Krásnohorská, S. K. Neumann, Karel Toman, Petr Bezruč, Jakub Deml, Josef Hora, Jiří Mahen, Antonín Sova, Fráňa Šrámek, Otokar Fischer, František Hrubín, Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert, Olga Scheinpflugová, Vilém Závada a další.

Sbírka je rozdělena na tři oddíly - Pozdravy, Medailony a Smuteční kytice. V tomto jarním čase, nedlouho po výročí Masarykova narození, jež připadá na 7. březen, se zaměříme na básně z prvních dvou oddílů, jimiž básníci vzdávali prezidentovi hold ještě za jeho života.


Připravila: Eva SchulzováDramaturgie: Alena BlažejovskáRežie: Radim Nejedlý

Natočila Tvůrčí skupina Regiony v Brně.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.