Hrátky a masáže roku 1969. Rozhlasový feature o postupné normalizaci poměrů v ČSSR

8. únor 2018

Zvukové pásmo věnované zlomovému roku 1969 je vystavěno z autentických záznamů historických nahrávek Československého rozhlasu a Klubu čs. fonoamatérů.

Pořadem provází věcný i mírně ironizující komentář. Vedle záznamu ze sčítání škod po vpádu sovětských vojáků do budovy Československého rozhlasu v září 1968, můžete slyšet i jiné ikonické scény z této doby, jako byla například demonstrace před Aeroflotem, hokejový zápas ČSSR – SSSR a další.

Budovou prochází komise a sepisuje škody, ke kterým došlo při obsazení sovětskou armádou. Desetidenní přítomnost východního vojska se pozná v celém objektu.  Stopy po jídle, spaní, svérázné vojenské hygieně. Rozdrcené vnitřnosti magnetofonů, jizvy po kulkách…

Mezi techniky koluje anekdota. Mladý Uzbek zatoužil umýt jídlo ve vodním zařízení. Vložil je do zvláštní mísy, zatáhl a jídlo zmizelo, proud vody, „čort adin,“ je odnesl kontrarevolucionářům.

Srpnové události v pražských ulicích - Václavské náměstí

Škody měla hradit sovětská strana, ale kdo ví, jak to nakonec bylo v tom podivném procesu internacionálního přerozdělování.

„…Sovětští vojáci, kteří prohlásili, že zde zapomněli samopal, nezávisle na ohledání prohledávají budovu a ten samopal hledají….“

Posloucháte záznam, jehož existence byla po desetiletí utajena. Ostatně takových záběru bude v tomto pořadu více.

„…Já vás poučuju, že pro tento úkol jste povinen dodržet moje pokyny. To, co zde provádíme je předmětem služebního tajemství. To znamená, že to co zde  zjistíme, zveřejnění a jiná publikace jedině s mým souhlasem. Magnetofonový záznam nebo jiný způsob zvukového zařízení je k dispozici generální …“

Hrátky a masáže roku 1969, autentické svědectví roku v němž se lámala politická nálada a tříbily se charaktery hrdinů …

Radiodokument vytvořil dramaturg a režisér Zdeněk Bouček v roce 1999.

Hovoří Michal Pavlata a Jitka Škápíková.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.