Hotovo, konec!

12. únor 2002

Ve čtvrtek 7. února se na scéně Divadla Kolowrat odehrála premiéra hry Petera Turriniho Hotovo, konec! Je to příběh muže, který se rozhodne napočítat do tisíce a pak se zastřelit. Během svého počínání medituje nad smrtí a bilancuje svůj život.

Motiv lidské osamělosti se objevuje i v jiných hrách Petera Turriniho. Předloni německá divadla uvedla jeho hru Láska na Madagaskaru , která je také o lidské opuštěnosti a smutku. Jeho hra Taneční hra uvedená v lednu roku 2000 na studiové scéně Burgtheatru je hrou beze slov a sestává se výhradně z režijních poznámek.

Z dnešního pohledu je Turrini (nar. 1944) svobodomyslným člověkem. V šedesátých letech žil v komuně hippies na řeckém ostrově Rhodos, v sedmdesátých letech psal hry plné fekálních dialogů, které provokují skandály i ve Vídni a v Mnichově. V osmdesátých letech vyvolala jeho hra Občané Vídně bouřlivou diskusi v rakouském parlamentu a hrozby bombových atentátů ve vídeňském Volkstheatru. O pár let později se angažoval do světového dění nejen jako spisovatel, ale také osobně rozdával letáky proti volbě Kurta Waldheima, bývalého důstojníka hitlerovského Wehrmachtu, za spolkového prezidenta Rakouska. Přes mnohé skandály, které uvedení jeho her provázely, obdržel v roce 1981 v Berlíně prestižní literární cenu Gerharda Hauptmanna. V současné době se odstěhoval z Vídně na venkov, kde píše divadelní hry. Jednou z posledních je také jeho monodrama Hotovo, konec! , která vznikla před čtyřmi lety.

Bronislav Poloczek ve hře Hotovo, konec!

V režii Martina Porubjaka předvede divákům své umění herec ND Bronislav Poloczek, kterého tato hra zaujala natolik, že sám oslovil režiséra. Zajímavostí je, že Martin Porubjak měl text hry přímo od autora. Společně pak nabídli tuto hru dramaturgii činohry Národního divadla, což není zrovna obvyklé.

V únoru je inscenace Hotovo, konec! na programu Divadla Kolowrat v pondělí 18. 2. a ve čtvrtek 28. 2. 2002.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?