Hosté Vizitky v nejbližších dnech

1. květen 2017
Vizitka

Aktuální témata, názory, kontroverze i bilanční ohlédnutí. Vizitka dává prostor ke sdílení radostí i pochybností tvůrčího procesu. Každý všední den od 10:00.

11. prosince
Tereza Semotamová

Se svou rozhlasovou komedií Zadejte cíl uspěla v letošním ročníku soutěže Play for Voices. Hra byla natočena před pěti lety v brněnském studiu Českého rozhlasu. Teprve nedávno ale vznikl překlad do angličtiny, díky kterému se komedie umístila na druhém místě mezinárodní soutěže. Jaká je budoucnost rozhlasové hry jako žánru? Se scénáristkou a překladatelkou Terezou Semotamovou o tom bude mluvit Lukáš Matoška.

12. prosince
Ivan Hartmann
Také galerie hledají cesty, jak vyjít vstříc svým návštěvníkům, a to jak pravidelným - a tím i zkušeným - tak těm, kteří se vkročením do expozic vydávají takřka do neznáma… Jedním z příkladů takového hledání a vstřícné nabídky je mimo jiné právě vydaná učebnice angličtiny, která dětem nabízí zároveň dobrodružství spočívající v hledání „kešky“ v interiéru Schwarzenberského paláce, v kulisách vytvářených deseti díly Národní galerie. Nejen o této knižní novince bude v úterní Vizitce Václav Flegl rozmlouvat s Ivanem Hartmannem, vedoucím edičního oddělení Národní galerie v Praze.

13. prosince
Jiří Sycha
Houslistu Jiřího Sychu vídáme na postu koncertního mistra či jako sólistu v našich předních ensemblech staré hudby. Úspěšný absolvent proslulé vysoké hudební školy v německém Trossingenu zakotvil před deseti lety v Táboře a začal vířit vody tamního kulturního prostředí. Pořádá zde cyklus koncertů staré hudby, zasloužil se o vzkříšení legendárního táborského orchestru Bolech, jako skladatel a organizátor se podílí na projektu Betlémský příběh, který ožívá v předvánočním čase už několikátý rok a jeho smyslem je seznámit obecenstvo především s jihočeskými vánočními písněmi. Také na novou sbírku lidových písní, kterou připravuje k vydání společně s táborsko-pražským vydavatelstvím Baobab se zeptá Daniela Čermáková.

14. prosince
Petr Sommer
V čem spočívají takzvané evropské hodnoty, a jak se utvářely? Host Vizitky, archeolog prof. Petr Sommer, zkoumá právě období, které pokládalo základy těchto hodnot na našem území. Petr Sommer je mezinárodně uznávaný odborník v oborech archeologie a historie raně středověké Evropy. Prováděl rozsáhlé výzkumy našich raně středověkých klášterů (Sázava, Ostrov u Davle, Břevnov, Strahov), spojených s počátky křesťanského českého státu. Je také letošním laureátem „české nobelovky“: před několika dny získal Národní cenu vlády Česká hlava, nejprestižnější české ocenění za vědu a výzkum. Připravila Blanka Stárková.

15. prosince
Renáta Huserová
Kdo je tady ředitel? ptá se Lars von Trier ve známé komedii. V ostravském divadle Komorní scéna Aréna téměř čtvrt století odpovídají: Renáta Huserová. Absolventka FF UP v Olomouci začínala jako produkční Divadla hudby, ale v roce 1994 se z Divadla hudby stala Komorní scéna Aréna a z produkční ředitelka, která letos v březnu potřetí převzala pro „svou“ scénu titul Divadlo roku. Je to hattrick, se kterým jsem nepočítala, prohlásila při ceremoniálu Renáta Huserová, jež s posledním dnem roku 2017 opouští své ředitelské křeslo. Jaký byl život v čele nejmenšího českého divadla, které začínalo jako poloprofesionální soubor a vypracovalo se mezi naše nejlepší scény? Ve ostravské Vizitce bude Renáte Huserové klást otázky Eva Lenartová.
 

Vizitka se rozhlíží po světě také očima moderátorů. Ti vybírají hosty zpravidla z prostředí, které důvěrně znají a se kterým jsou spjatí svými původními profesemi. Jsou mezi nimi hudebníci, výtvarníci, divadelníci i literáti: hispanistka a překladatelka Blanka Stárková, filmový dokumentarista Bohdan Bláhovec, bohemista Petr Šrámek, sochař a architekt Jan Trejbal, rozhlasový režisér Radim Nejedlý, hudební publicistka Renata Spisarová, historička výtvarného umění Michaela Vrchotová nebo Václav Flegl, bývalý dlouholetý sbormistr Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Rozhovory se svými hosty povedou B. Bláhovec, B. Stárková, J. Trejbal, K. Franková, D. Hamr, R. Klusáková, P. Šrámek, R. Nejedlý, M. Vrchotová, R. Spisarová, V. Flegl, D. Čermáková a další

V naprosté většině jsou Vizitky vysílané živě, vítáme dotazy posluchačů na emailové adrese vizitka@rozhlas.cz

Hudba tvoří z celkové plochy pořadu asi jednu čtvrtinu, doplňuje portrét hosta a její výběr plně záleží na něm. Vizitka je tak jedinou výjimkou, kdy Vltava příležitostně překročí své žánrové zaměření. Přínosem jsou překvapivé a pozoruhodné hudební podněty, které se touto cestou mohou k posluchačům dostat. 

Související články