Hosté Vizitky v nejbližších dnech

1. květen 2017
Vizitka

Aktuální témata, názory, kontroverze i bilanční ohlédnutí. Vizitka dává prostor ke sdílení radostí i pochybností tvůrčího procesu. Každý všední den od 10:00.

Vizitka vstupuje do druhého roku své existence. Po prázdninách, kdy jsme vám nejzajímavější rozhovory z uplynulých měsíců nabídli v reprízách, začínáme od září opět vysílat živě ze studia. Těšíme se na vaše okamžité reakce a dotazy, které hostům budete moci posílat nejen mailem na adresu vizitka@rozhlas.cz, ale nově také prostřednictvím facebooku.

V září a v říjnu se zaměříme také na projekt stanice Vltava Kánon 100, který během podzimu pokračuje právě vaším hlasováním. Chceme vám přiblížit jednotlivá vybraná díla i jejich autory. Přestože se Kánon 100 ohlíží za celým uplynulým stoletím Československa, zařadili oslovení odborníci do svých tipů také díla současných umělců. Výtvarníka Jiřího Kovandu jsme pozvali hned v prvním zářijovém týdnu, říjnovou řadu Vizitek zahájí skladatel Jan Klusák. O architektuře, která se dostala do první desítky, a její reflexi v současné společnosti budeme rovněž v říjnu hovořit s profesorem  Rostislavem Šváchou. O vzpomínky na režisérku Věru Chytilovou se podělí Petr Marek.

22. října
Antonín Staněk
Původně učitel češtiny a občanské nauky, později primátor Olomouce, už několik měsíců řídí ministerstvo kultury. Jak ze svého nového postu dnes vidí českou kulturní krajinu? Co se mu na ní líbí a co ho naopak děsí? Může jako politik něco udělat pro kultivaci společnosti? Co přesně? A jak moc on sám potřebuje kulturu a umění k životu? Rozhovor s ministrem kultury ČR povede Petr Fischer.

23. října
Hanuš Jordan
Národní muzeum v Praze zčásti otevře 28. října svou rekonstruovanou Historickou budovu návštěvníkům. Zároveň zahájí dvě nové výstavy, které budou zdarma přístupné až do konce roku. Na jedné z nich představí dvě stě nejzajímavějších předmětů ze svých sbírek. Budou mezi nimi i dva skutečné klenoty z fondů divadelního oddělení. Komu patřily a jak se do sbírek dostaly, na to se Blanka Stárková zeptá kurátora tohoto oddělení Hanuše Jordana. Host Vizitky má v Národním muzeu na starosti také sbírku divadelních fotografií, památek na osobnosti českého divadla a sbírku cirkusového a varietního umění. Bude nás zajímat, jak a proč tyto památky muzeum sbírá a jak s nimi nakládá.

24. října
Rostislav Švácha
Proč je pro nás i po třiceti letech tak těžké oddělit zrno od plev a přijmout kvalitní architekturu, která v Československu vznikala v době totality? A jaké možnosti měly osobnosti, které ji v uvedené době vytvářely? O čem z pohledu historika architektury vypovídají výsledky vltavského projektu Kánon 100 a stavby, které odborníci zařadili do první desítky? Nejen o posledním dění v oboru památkové péče ale také na poli současné architektury a urbanismu bude s profesorem Rostislavem Šváchou mluvit Michaela Vrchotová.  

25. října
Václav Kahuda
 Byl topič, strojník, hlídač, strojník i hrobník, ale nás bude zajímat především jako spisovatel. Kam se dostala jeho tvorba od „příběhu k baziliškovi“, přes „veselou bídu“ až k „exhumaci“? Anebo jak se „bytost“ dostala z „houštiny“ různými „proudy“ až do „přítomnosti“? Ale to si jen zahráváme s názvy jeho próz. Václav Kahuda, současný předseda Asociace spisovatelů, bude hostem Petra Šrámka.

26. října
Lukáš Vondráček
O studium na konzervatoři se ucházel už v sedmi letech. Výjimku k povolení studia ale dostal až ve třinácti, kdy se stal rovnou studentem Ostravské univerzity u Rudolfa Bernatíka. Za startem mezinárodní kariéry zázračného dítěte stál Vladimír Askhenazy: „Takový klavírista se rodí jednou za třicet let“, prohlásil. Lukáš Vondráček je absolventem New England Conservatory v Bostonu, kde oficiálně žije, i když jeho domovem je momentálně celý svět. Vítěz Soutěže královny Alžběty v Bruselu se vrací díky ostravskému Maratonu Janáček (25. - 28. 10.) do míst, kde vyrůstal a v devíti letech také poprvé natáčel. Z ČRo Ostrava moderuje Renáta Spisarová.

Všechny díly Vizitek k poslechu

 -------------------------------------------------------------------

Vizitka se rozhlíží po světě také očima moderátorů. Ti vybírají hosty zpravidla z prostředí, které důvěrně znají a se kterým jsou spjatí svými původními profesemi. Jsou mezi nimi hudebníci, výtvarníci, divadelníci i literáti: hispanistka a překladatelka Blanka Stárková, filmový dokumentarista Bohdan Bláhovec, hudební publicistka a moderátorka Eva Hazdrová-Kopecká, bohemista Petr Šrámek, výtvarnice Kateřina Šedá, knižní vydavatel Petr Minařík, hudební publicistka Renáta Spisarová, historička výtvarného umění Michaela Vrchotová, nebo Václav Flegl, bývalý dlouholetý sbormistr Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Rozhovory se svými hosty vedou B. Bláhovec, B. Stárková, E. Hazdrová-Kopecká, K. Franková, D. Hamr, R. Klusáková, P. Šrámek, P. Minařík, M. Vrchotová, R. Spisarová, V. Flegl, D. Čermáková a další

V naprosté většině jsou Vizitky vysílané živě, vítáme dotazy posluchačů na emailové adrese vizitka@rozhlas.cz

Hudba tvoří z celkové plochy pořadu asi jednu čtvrtinu, doplňuje portrét hosta a její výběr plně záleží na něm. Vizitka je tak jedinou výjimkou, kdy Vltava příležitostně překročí své žánrové zaměření. Přínosem jsou překvapivé a pozoruhodné hudební podněty, které se touto cestou mohou k posluchačům dostat. 

Spustit audio

Související