Hosté Vizitky v nejbližších dnech

10. leden 2019
Vizitka

Aktuální témata, názory, kontroverze i bilanční ohlédnutí. Vizitka dává prostor ke sdílení radostí i pochybností tvůrčího procesu. Každý všední den od 10:00.

V naprosté většině jsou Vizitky vysílané živě. Těšíme se na vaše okamžité reakce a dotazy, které hostům můžete posílat nejen e-mailem na adresu vizitka@rozhlas.cz, ale také prostřednictvím našeho Facebooku.

25. února
Václav Cílek
Jen v několika svých knížkách mezi desítkami vydaných nepíše Václav Cílek o krajině, klimatu, geologických útvarech nebo o chaosu a konci světa. Jsou to překlady a výklady zenových koanů Mrtvá kočka a čínský text z 12. století Deset obrazů krocení býka. A především Borgesův svět, kniha o knihách, které člověk čte pro radost a přeje si je sdílet s ostatními. Psal o sestrách malířkách Válových, s Hanou Rysovou vytvořil fotografickou publikaci Tichý břeh světa, do svých knih vkládá kresby ptačího zpěvu od Olgy Karlíkové a grafiky Heleny Wernischové. Důvodů mluvit s Václavem Cílkem o umění je ovšem daleko víc. Na projekt Santini, který hudbou naplnil naše významné kláštery, i na nedávno vydanou knížku vzpomínek jeho otce, geologa Václav G. Cílka rodáka z Netvořic na Neveklovsku, se ve Vizitce zeptá Renata Klusáková.

26. února
Ladislav Nagy
Co víme o současné britské a americké próze a co bychom o ní vědět měli? Anglista a překladatel Ladislav Nagy přeložil knihy Kazua Ishigura, Edith Templetonové nebo Juliana Barnese, ale i literárněteoretické práce Harolda Blooma nebo Umberta Eca. Jako docent působí na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. A angloamerické literatuře se soustavně věnuje i jako recenzent, několik let vedl britskou sekci internetového portálu iliteratura.cz. Rozhovor připravil Petr Šrámek.

27. února
Jiří Votruba
Je optimistou od přírody, přestože se na jeho výstavách dostává ke slovu jisté znepokojení ze stavu současné civilizace, což je i případ aktuální výstavy „Je jenom to, co je“. V Art & Event Gallery Černá labuť je k vidění do konce března. Grafickou tvorbou se umělec zaměřuje na oblast klasické hudby, což oceňují obdivovatelé v Salcburku, Vídni i Tokiu. Jeho ilustrace s prvky komiksu, kterými vybavil knižní sérii „Opera – Divadlo – (a) Balet nás baví“, získaly mnohá ocenění, např. Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství. Co ho baví na tvorbě pro děti? Co ho dokáže překvapit? A jak by svůj „výtvarný jazyk“ připomínající americký poválečný pop-art, charakterizoval on sám? Výtvarníka a milovníka jazzu pozve k rozhovoru Lenka Novotná.

28. února
Jiří Fajt
Na začátku roku zvedlo vlnu mediálního zájmu opakované rozhodnutí Miloše Zemana nejmenovat historika umění Jiřího Fajta profesorem. O tom, zda prezident nepřiměřeně nezasahuje do univerzitní samosprávy a nepřekračuje tím své pravomoci, rozhodne soud. Zajímavou škálu Hradem vyznamenaných i zatracovaných za čas zhodnotí historici. Za badatelskými výstupy nejmenovaného profesora se na Vltavě ale můžeme ohlédnout hned. Například do doby, kdy Čechy byly snad nejvíce spjaty s kulturním děním v Evropě. Nejen o Lucemburcích, kteří úspěšně proměnili to nejlepší ve výtvarném umění a architektuře v důležitý nástroj vládnutí, bude s historikem středověkého a raně novověkého umění Jiřím Fajtem mluvit Michaela Vrchotová.

1. března
Lukáš Houdek
Tohoto romistu a fotografa znají mnozí jako koordinátora projektu HateFree Culture, nedávno se razantně zapojil do projektu o sexuálním násilí. Momentálně jej zajímají osudy afrických albínů, kteří jsou častým terčem násilí a diskriminace. Mnozí z nich kvůli nedostatku pigmentu trpí rakovinou kůže. Lukáš Houdek mezi albíny v Ghaně sbíral jejich příběhy a natočil o nich rozhlasový dokument. Spolu se skupinkou českých chemiků pak sestavuje recept na udržitelnou a cenově dostupnou výrobu opalovacích krémů z místních surovin. Letos v létě ho do Ghany pojedou albínům předat, aby si byli schopni ochranné krémy sami vyrábět. S Lukášem Houdkem si bude v ČRo Plzeň povídat Jan Anderle.

Všechny díly Vizitek k poslechu
 -------------------------------------------------------------------

Vizitka se rozhlíží po světě také očima moderátorů. Ti vybírají hosty zpravidla z prostředí, které důvěrně znají a se kterým jsou spjatí svými původními profesemi. Jsou mezi nimi hudebníci, výtvarníci, divadelníci i literáti: hispanistka a překladatelka Blanka Stárková, filmový dokumentarista Bohdan Bláhovec, hudební publicistka a moderátorka Eva Hazdrová-Kopecká, bohemista Petr Šrámek, výtvarnice Kateřina Šedá, knižní vydavatel Petr Minařík, hudební publicistka Renáta Spisarová, historička výtvarného umění Michaela Vrchotová, nebo Václav Flegl, bývalý dlouholetý sbormistr Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Rozhovory se svými hosty vedou B. Bláhovec, B. Stárková, E. Hazdrová-Kopecká, K. Franková, D. Hamr, R. Klusáková, P. Šrámek, P. Minařík, M. Vrchotová, R. Spisarová, V. Flegl, D. Čermáková a další

Hudba tvoří z celkové plochy pořadu asi jednu čtvrtinu, doplňuje portrét hosta a její výběr plně záleží na něm. Vizitka je tak jedinou výjimkou, kdy Vltava příležitostně překročí své žánrové zaměření. Přínosem jsou překvapivé a pozoruhodné hudební podněty, které se touto cestou mohou k posluchačům dostat.