Hosté Vizitky v nejbližších dnech

1. květen 2017
Vizitka

Aktuální témata, názory, kontroverze i bilanční ohlédnutí. Vizitka dává prostor ke sdílení radostí i pochybností tvůrčího procesu. Každý všední den od 10:00.

19. února
Dominik Lang
Už před pěti lety hodnotila porota Ceny Jindřicha Chalupeckého tehdejšího laureáta Dominika Langa jako jednoho z nejslibnějších mladých umělců na české i mezinárodní scéně. A zcela právem. Lang ve svých třiatřiceti letech za sebou měl několik odbornou kritikou výborně hodnocených výstav například ve vídeňské Secession, na Benátském bienále nebo v Římě. Kam se od té doby posunula tvorba sochaře, který svými uměleckými intervencemi vstupuje do zdánlivě samozřejmých souvislostí původního prostoru? Také na to se v pondělní Vizitce bude ptát Michaela Vrchotová.

20. února
Šárka Šavrdová
Už řadu let stojí za nakladatelství Dybbuk, které se profiluje jako zdroj knižních titulů pro
pro náročnější čtenáře. Vydává zejména texty pocházející z hran, okrajů a krajů literárních žánrů, literaturu z minoritních jazykových oblastí nebo reprezentující nezvyklé myšlení. V poslední době vzbudila pozornost Alenčina dobrodružství v říši divů a za zrcadlem od Lewise Carrolla s ilustracemi Jana Švankmajera. Jak se malému nakladatelství daří obstát na knižním trhu i na důvod, proč na svém webu nabízí knihy poezie ke stažení zdarma se Šárky Šavrdové zeptá Petr Šrámek.

21. února
Monika Načeva
Zpěvačka, která své tvorbě prošla vícero proměnami - začala klasickým rockem a pokračovala experimenty s taneční elektronikou až ke svébytné hudbě, která se vymyká stylovému ohraničení. Na jejích albech spolupracovala řada hudebních osobností, třeba Jan P. Muchow, Michal Pavlíček, Justin Lavash, jako autoři textů spisovatel Jáchym Topol nebo básnířka Sylva Fischerová. Nejnověji spolupracuje Načeva se smyčcovým kvartetem Pavla Bořkovce, v předvánočním čase se setkala na pódiu s dalšími výjimečnými umělkyněmi - Ivou Bittovou a Lenkou Dusilovou. Dráha Moniky Načevy vede i divadelními jevišti, vystupovala v pražském Rubínu, brněnském HaDivadle a legendárním Divadle Sklep, kde ji můžete vidět i dnes, stejně jako na prknech pražského Divadla Minor. O propojení hudby a divadla, klasiky a alternativy, o souznění slov s hudbou bude s Monikou Načevou mluvit Kristýna Franková.

22. února
Lucie Wittlichová
Historička, která už několik let přemýšlí o tom, proč mnozí Češi nevnímají svůj stát jako svůj domov a s velkou energií se to snaží napravit. Stejnou energii vkládá do,,starostování" v Zákolanech, středočeské obci pod staroslavnou Budčí. Proč udržovat tradice a jak je důležité, aby i přes všechny zákony o ochraně osobních údajů nezmizelo psaní kronik? Zeptá se v rozhovoru Jan Trejbal.

23. února
Ivan Kolman
Své skleněné obrazy vytváří  technikou řezu do skla a pískováním, kterou ovládá jako jeden z mála umělců na světě. Je autorem oficiálního daru České republiky papeži Janu Pavlu II. k příležitosti svatořečení Anežky české. Kde a jak se v jeho díle potkává řemeslo s uměním, jak vzpomíná na expo 67 v Montrealu,  jak ho ovlivnila pražská UMPRUM a studium u profesora Libenského? Ivana Kolmana pozval do libereckého studia ČR David Hamr.

Vizitka se rozhlíží po světě také očima moderátorů. Ti vybírají hosty zpravidla z prostředí, které důvěrně znají a se kterým jsou spjatí svými původními profesemi. Jsou mezi nimi hudebníci, výtvarníci, divadelníci i literáti: hispanistka a překladatelka Blanka Stárková, filmový dokumentarista Bohdan Bláhovec, bohemista Petr Šrámek, sochař a architekt Jan Trejbal, rozhlasový režisér Radim Nejedlý, hudební publicistka Renáta Spisarová, historička výtvarného umění Michaela Vrchotová nebo Václav Flegl, bývalý dlouholetý sbormistr Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Rozhovory se svými hosty povedou B. Bláhovec, B. Stárková, J. Trejbal, K. Franková, D. Hamr, R. Klusáková, P. Šrámek, R. Nejedlý, M. Vrchotová, R. Spisarová, V. Flegl, D. Čermáková a další

V naprosté většině jsou Vizitky vysílané živě, vítáme dotazy posluchačů na emailové adrese vizitka@rozhlas.cz

Hudba tvoří z celkové plochy pořadu asi jednu čtvrtinu, doplňuje portrét hosta a její výběr plně záleží na něm. Vizitka je tak jedinou výjimkou, kdy Vltava příležitostně překročí své žánrové zaměření. Přínosem jsou překvapivé a pozoruhodné hudební podněty, které se touto cestou mohou k posluchačům dostat. 

Související články