Horolezci. Příběh dramatického výstupu na šestou nejvyšší horu světa Dhaulagiri v Himalájích

12. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Radek Jaroš na hoře Dhaulagiri v Himálajích
0:00
/
0:00

Při výstupu na horu Dhaulagiri zachránili dva čeští horolezci Radek Jaroš a Zdeněk Hrubý několik lidských životů. Oba horolezci se také v dokumentu zamýšlí nad hlubším smyslem a etickou stránkou extrémních sportovních výkonů.

Dhaulagiri

Čeští horolezci Zdeněk Hrubý, předseda Českého horolezeckého svazu a Radek Jaroš, který má na svém kontě již devět osmitisícovek, byli účastníky dvoučlenné expedice na Dhaulagiri, 8167 metrů vysoký himálajský vrchol (šestou nejvyšší horu světa). Úspěšně vystoupili 1. května 2008 na vrchol bez použití umělého kyslíku i bez pomoci šerpů, kteří je provázeli jen do základního tábora.

Při výstupu obtížným terénem a za nepříznivého počasí pomohli čeští horolezci dvěma polským kolegům (kterým hrozilo bezprostřední ohrožení života vlivem tzv. výškové nemoci) a riskovali tím své šance na dosažení vrcholu. Přesto cíle dosáhli. Při sestupu, ačkoli už sami byli značně vyčerpaní, znovu zachraňovali lidské životy, tentokrát pro změnu dvou španělských horolezců.

Zdeněk Hrubý a výprava do Himalájí aneb expedice na Talung

Při obou záchranných akcích nasazovali své životy. Jejich obětavost a ochota pomoci kontrastovala s atmosférou neochoty či neschopnosti pomoci, která se v himálajském horolezectví rozmáhá i proto, že v současnosti se mohou pokusit vystoupit na osmitisícovku, díky technickému zabezpečení a vybavení, i lidé, kteří s tradičními zásadami výškového horolezectví nemají nic společného a většinou jsou soustředěni jen na vlastní úspěch, případně vlastní přežití.

V roce 2009 byla našim dvěma horolezcům, kteří riskovali své životy při záchraně druhých, udělena prestižní cena Českého klubu fair play. 

V rozhlasovém dokumentu jsou kromě rozhovorů s oběma horolezci použity také autentické zvukové záznamy z výstupu na Dhaulagiri a ukázky z knihy Fritze Rudolfa Himalájští tygři v podání Františka Němce. V knize se autor vrací ke kořenům lidské touhy a odvahy zdolávat "nepokořitelné" vrcholy ve vábivé a drsné krajině Himálaje.

autor: Gabriela Albrechtová
Spustit audio