Hledat, improvizovat, udělat zázrak i z mála. Poslechněte si Osudy kostýmního výtvarníka a scénografa Josefa Jelínka

27. květen 2022

Divadelní svět mu učaroval už v dětství. Navštěvoval baletní přípravku Národního divadla, odmaturoval na žižkovské umělecko-průmyslové škole a úspěšně složil zkoušky na DAMU. Ale psal se rok 1968, přišli Rusové a nastal velký zlom. Poslechněte si rozhlasové vzpomínání uznávaného kostýmního výtvarníka a scénografa Josefa Jelínka.

Připravil: Daniel Jäger
Technická spolupráce: David Dibelka
Premiéra: 16. 5. 2022

Jeho kostýmy jsou zárukou kvality, ať se jedná o operu, balet nebo činohru. I proto je Josef Jelínek držitelem řady našich i mezinárodních ocenění – mimo jiné zlaté medaile z trienále v Novém Sadu i z Pražského Quadriennale. Jako výtvarník získal i Cenu Thálie a Českého lva. Jeho kostýmy oblékali a oblékají umělci na scénách nejen napříč celou naší republikou, ale i v Evropě a v zámoří. Josef Jelínek navrhoval kostýmy k bezmála tísícovce inscenací všech žánrů, pracoval pro divadlo, televizi i film.

V rozhlasových Osudech vypráví se zaujetím o svých začátcích s loutkami a papírovými maketami scén, o svých učitelích a vzorech, o potýkání se s historickými obdobími i styly, o hledání, improvizaci i potřebě přemýšlet o věcech do detailu, o celoživotním štěstí dělat to, co ho těší.

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Související