Hlavně se nelitovat. Po stopách poslední pražské německy píšící spisovatelky Lenky Reinerové

26. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lenka Reinerová (1916–2008)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Poslední pražská německy píšící spisovatelka Lenka Reinerová by v pondělí 17. května oslavila 105. narozeniny. V pásmu věnovaném jejímu životu a dílu hovoří spisovatelčina dcera Anna Fodorová, germanistka a blízká přítelkyně Viera Glosíková, nakladatel Joachim Dvořák a ředitel Pražského literárního domu David Stecher. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Připravila: Nikol Patíková
Premiéra: 26. 5. 2021
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu

V pořadu se vydáváme po stopách Lenky Reinerové – po její milované Praze, ve které prožila téměř celý svůj život, po které si stýskala ve francouzském i mexickém exilu a o níž tak osobitě psala ve svých knihách. Samotnému městu i jeho rázným obyvatelům je věnována kniha Praha bláznivá. Lenka Reinerová v ní s ironickým humorem komentuje viděné: jejíma očima tak spatřujeme karlínskou synagogu, ale také Sex Machines Museum. Stvořila i Kavárnu nad Prahou, kam kromě svého přítele a zuřivého reportéra Egona Erwina Kishe nebo Franze Kafky, s nímž se však nikdy osobně nesetkala, usadila i své další známé a osobnosti, jejichž osud se s hlavním městem protnul. 

Školní fotka z Karlina (1927), Lenka Reinerová stojí ve třetí řadě (odpředu) druhá zprava

Století Lenky Reinerové

Jaká byla a co dnes dělá v Kavárně nad Prahou její stvořitelka Lenka Reinerová? Na to odpovídá její dcera Anna Fodorová nebo Viera Glosíková, germanistka a spisovatelčina blízká přítelkyně.

Lenka Reinerová s dcerou Annou (Praha, kolem roku 1956)

Dále také Joachim Dvořák, jenž ve svém nakladatelství Labyrint vydal knihy Lenky Reinerové, a David Stecher, ředitel Pražského literárního domu, jehož vznik spisovatelka iniciovala.

Lenka Reinerová o sobě vždy říkala, že je především vypravěčka. Ve svých knihách se vrací do vzpomínek a k důležitým, ale i drobným a zdánlivě všedním momentům svého života. Kromě autobiografických motivů je dílo Lenky Reinerové silné především ve své nadčasovosti a v literárně zachyceném svědectví velkých dějinných událostí minulého století.

Elán a talent

Ve dvouhodinovém pořadu zazní úryvky z téměř všech autorčiných česky vydaných knih, které spolu se slovy z úst jejích nejbližších dávají nahlédnout do života i osobnosti této německy píšící spisovatelky. Zčásti se sice dotýkají některých traumatických událostí z jejího života, v mnohem větší míře z nich ale čiší nezdolnost, elán, nesmírná chuť do života a samozřejmě literární talent.

Při příští procházce po Praze si tak nezapomeňte přibalit některou z Lenčiných knih, začnete se tak na toto město, ale i svět jako takový dívat jinak: s lehkou ironií, s důrazem na detail, ale hlavně vás už ani nenapadne se někdy litovat.

autor: Nikol Patíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová