Hlavně se nelitovat. Po stopách poslední pražské německy píšící spisovatelky Lenky Reinerové

24. květen 2023

Lenka Reinerová by 17. května oslavila 107. narozeniny. V pásmu věnovaném jejímu životu a dílu hovoří spisovatelčina dcera Anna Fodorová, germanistka a blízká přítelkyně Viera Glosíková, nakladatel Joachim Dvořák a ředitel Pražského literárního domu David Stecher. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Připravila: Nikol Patíková
Natočeno: 2021
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu.

V pořadu se vydáváme po stopách Lenky Reinerové – po její milované Praze, ve které prožila téměř celý svůj život, po které si stýskala ve francouzském i mexickém exilu a o níž tak osobitě psala ve svých knihách.

Samotnému městu i jeho rázným obyvatelům je věnována kniha Praha bláznivá. Lenka Reinerová v ní s ironickým humorem komentuje viděné: jejíma očima tak spatřujeme karlínskou synagogu, ale také Sex Machines Museum. Stvořila i Kavárnu nad Prahou, kam kromě svého přítele a zuřivého reportéra Egona Erwina Kische nebo Franze Kafky, s nímž se však nikdy osobně nesetkala, usadila i své další známé a osobnosti, jejichž osud se s hlavním městem protnul.

Školní fotka z Karlina (1927), Lenka Reinerová stojí ve třetí řadě (odpředu) druhá zprava
autor: Nikol Patíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.