Hlad po premiérách je velký, repríza se ale nekoná. Je škoda, že skladba nemůže žít alespoň dva roky, říká skladatelka Jana Vöröšová
První skladbu napsala v osmi letech. Kompozici studovala na HAMU, vyučuje na konzervatoři Duncan, vede pěvecký sbor, jezdí na tábor pod teepee a za náčelníka považuje Neila Younga. Skladby Jany Vöröšové si objednalo Pražské jaro, její Oratio philippica bylo uvedené v New Yorku. O důležitosti dobrého pedagoga, objevování elektronické hudby, psaní metrických grafů, alchymii vzniku kvalitní skladby i inspiraci Ivanem Wernischem mluvila ve Vizitce s Renátou Spisarovou.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.