Henrik Ibsen: Nepřítel lidu

Když se člověk jde bít za pravdu a svobodu, nemá si brát sváteční kalhoty. On-line k poslechu do pátku 25. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

V jedné ze svých nejznámějších her popisuje Henrik Ibsen v dramatické zkratce, co se všechno může stát, když do obecní politiky malého města vstoupí idealista s dobrými úmysly, s nadšením a minimálními zkušenostmi. „Většina nemá nikdy právo na své straně, říkám já. Tohle patří k takovým těm společenským lžím, proti nimž se svobodný, myslící člověk musí bouřit. Kdo utváří většinu obyvatel, a to v každé zemi? Lidé chytří, nebo lidé hloupí? Shodneme se asi na tom, že hloupých je všude na celém světě děsivá, naprostá většina,“ říká hlavní hrdina na konci hry, které nepřestává provokovat tvůrce i diváky na celém světě.


Osoby a obsazení: Mudr. Tomáš Stockmann, lázeňský lékař (Viktor Preiss), Kateřina Stockmannová, jeho žena (Dana Syslová), Petra, jejich dcera (Lucie Trmíková), Petr Stockmann, doktorův starší bratr (František Němec), Morten Kiil (Jiří Holý), Hovstad, šéfredaktor Lidového posla (Michal Pavlata), Billing, zaměstnanec Lidového posla (Ivan Trojan), Aslaksen, vydavatel (Miloš Hlavica), Horster, kapitán obchodní lodi (Miroslav Etzler), pán (Eduard Pavlíček), dělník + host (Milan Slabihoud) a další

Autor: Henrik Ibsen Překlad: František FröhlichRozhlasová úprava a režie: Hana KofránkováDramaturgie: Jarmila Konrádová

Natočeno v roce 1996.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura