Henrik Ibsen: Domeček pro panenky (Nora)

V rámci Severského roku na Vltavě pokračujeme v lednové přehlídce her Henrika Ibsena. Dnes se setkáme s patrně nejhranějším autorovým dramatem, hrou, která mu přinesla bez nadsázky světový věhlas, totiž s Norou (Domečkem pro panenky). Rozhlasovou inscenaci dramatu, ve kterém Ibsen otevírá ve své době šokující téma nesvobody ženy v manželství, nastudovala režisérka Hana Kofránková. Pro hlavní ženskou postavu si vybrala herečku Danu Černou, Nořina manžela Helmera si zahrál Ivan Trojan. Dílo bylo nastudováno v překladu Františka Fröhlicha v roce 2004.

Ibsen mnohé popouzel nesmlouvavostí, se kterou ve svých vrcholných hrách zobrazoval soudobou společnost, poukazoval na její prohnilost a otevíral tabuizovaná témata. Přestože sám byl poněkud rozporuplnou osobností (úzkostný, a přitom vznětlivý, sebestředný i lakomý - ač zajištěn, nejbližší rodinné příslušníky nechával bez pomoci živořit), osou jeho díla se staly otázky týkající se mravní zásadovosti.

Tato východiska platí i pro Domeček pro panenky (Noru), kterou Ibsen dokončil v roce 1879. Děj se odehrává během vánočních svátků v rodině Helmerových. Noru Helmerovou dramatické události, točící se také kolem prozrazení jejího dávného podvodu, dovedou k poznání vlastní trpké reality. Uvědomí si, že je pro svého manžela pouhou panenkou a jejich svazek není skutečným vztahem, ale jen hrou, jež se jí jeví stále obludnější. Aby Nora našla sebe samu, rozhodne se opustit manžela i rodinu a odchází.

Způsob, jakým Henrik Ibsen nahlédl manželské soužití a postavení ženy v něm, budil opakovaně velké pobouření publika, při německém uvedení si diváci dokonce vyžádali změnu závěru hry. A přestože od Ibsenových dob bylo k tématu ženské emancipace řečeno a napsáno mnohé, Nora se pořád hraje, protože otázka co je v životě skutečnou pravdou a co pouhou lží, zůstává aktuální i nadále.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.