Helena Koenigsmarková: Muzeum se nezabývá jen sbírkami

9. leden 2018

Uměleckoprůmyslové museum v Praze se nedávno znovu otevřelo po náročné rekonstrukci. Může zušlechťovat vkus veřejnosti a inspirovat výrobce ke kvalitní produkci?

Ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze Helena Koenigsmarková si přeje, aby její instituce měla takovou roli, jaká jí náležela v době založení. „Muzea mohla sbírat, pak ukazovat, co kvalita znamená, a inspirovat tím. Také iniciovala vznik kvalitních věcí. Nikdy se neodpoutávala od současnosti.“ O to se dnes pokouší tím, že vystavuje užité umění a spolupracuje s institucemi, které se zabývají designem. Muzea podle Koenigsmarkové musí sledovat své okolí:

Naši kurátoři jsou ve velmi úzkém kontaktu s designéry a výrobci, abychom získali, co vzniká hodnotného. A jednou z velkých rolí je i záchrana. Tady byly obrovské textilní provozy, které v devadesátých letech mizely, včetně archivů a velké dokumentace. Potom je člověku hrozně líto toho, co se stalo třeba v Krnově, kde vyhořela část budovy s textilními vzorníky pro chystané muzeum.

Helena Koenigsmarková se veřejným kauzám nevyhýbá. Díky zákroku Uměleckoprůmyslového musea se před časem podařilo zachránit část interiérů ze zbouraného Hotelu Praha, například sklářské realizace od Stanislava Libenského. Také v případě chystané demolice Transgasu na pražských Vinohradech vyslovuje Koenigsmarková určité pochybnosti. Zdůrazňuje, že v mnoha architekturách minulé doby jsou detaily, jež stojí za záchranu.

Marek Pokorný: Výstava je historický formát

Marek Pokorný

Kritik umění a kurátor Marek Pokorný už několik let vede významné instituce výtvarného umění. V současné době působí jako ředitel PLATO Ostrava, od roku 2004 byl devět let šéfem Moravské galerie v Brně a ještě předtím působil jako šéfkurátor brněnského Domu Pánů z Kunštátu.

V nově otevřené budově Uměleckoprůmyslového musea v Praze je aktuálně k vidění výstava Director’s Choice, která představuje díla ze všech oborů uměleckého řemesla, užitého umění a designu. Helena Koenigsmarková v rozhovoru přibližuje, jak exponáty z rozsáhlých sbírek vybírala, a přibližuje také chystané výstavy.

autor: lum
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.