Hector Hugh Munro-Saki: Vetřelci, Zmizení Crispiny Umberleighové

03816219.jpeg

Ironické povídky klasického britského humoristy v nových překladech z knihy Vůl v chryzantémách. Účinkují Jana Stryková, Petr Čtvrtníček a Jaroslav Plesl. On-line k poslechu do úterý 21. března 2017.

V sérii Sakiho povídek jsme už viděli, že ačkoli je autor především humorista, nevyhýbá se ani závažnějším příhodám. V povídce Vetřelci jde přímo o život.

Anglický spisovatel Hector Hugh Munro, známý pod pseudonymem Saki, se v literárním světě proslavil jako průkopník a mistr novodobé humoristické povídky. Jeho popularitu lze srovnávat s Oscarem Wildem či G. B. Shawem. Narodil se roku 1870 v koloniální Barmě v rodině policejního generála. Po smrti matky vychovávaly Hectora a jeho staršího bratra a sestru dvě staropanenské tety v Anglii. Po středoškolských studiích odejel zpět do Barmy, kde chtěl následovat otcovu profesní dráhu. Po nákaze malárií ji však musel opustit. V Anglii se stal novinářem. Psal politické satiry pro Westminster Gazette a byl zahraničním korespondentem na Balkáně, v Rusku a v Paříži. Po vypuknutí první světové války dobrovolně vstoupil do britské armády a padl roku 1916 ve Francii.
Kromě satirických povídek, v nichž dosáhl brilantního mistrovství, napsal Saki také historický traktát The Rise of Russian Empire a dva romány.

Abychom ale dostáli Sakiho doméně, vyvážíme poněkud temnější historku povídkou Zmizení Crispiny Umberleighové. Ta ukazuje, že ztráta tetičky není vždy tak bolestnou záležitostí, jak se může na první pohled zdát.

Prózy vybíráme z knihy Vůl v chryzantémách, kterou loni vydalo nakladatelství Pistorius&Olšanská. Na jejím vzniku se překladatelsky podíleli studenti translatologie Filozofické fakulty UK a frekventanti semináře Nakladatelská praxe.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Účinkují: Jana Stryková, Petr Čtvrtníček a Jaroslav Plesl

Autor: Hector Hugh Munro-SakiPřeklad: Zdeněk Huml a Tereza VláškováPřipravila: Jana PithartováDramaturgie: Klára Fleyberková Režie: Petr Mančal

Natočeno v roce 2017.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura