Hector Hugh Munro-Saki: Esmé a další povídky

Miloš Kopecký-1986

Povídky Esmé, Dobrodějka a šťastný kocour a Varování napsal anglický humorista s orientálně znějícím jménem. Účinkuje Miloš Kopecký.

Hector Hugh Munro, používající umělecký pseudonym Saki, byl navzdory orientálně znějícímu jménu britský spisovatel, který získal popularitu krátkými černohumornými povídkami s často ďábelským vyzněním. Pseudonym Saki je odvozen z perského slova sákí, což v překladu znamená číšník.

Narodil se 18. prosince 1870 v Barmě, kde jeho otec sloužil jako vrchní policejní inspektor, ale po matčině smrti byl v Anglii svěřen do péče dvou staropanenských tet, k nimž nikdy citově nepřilnul. V nepřívětivém prostředí venkovského domu, kde mu kamarády nahrazovala domácí zvířata, prožil neradostné dětství.

Situace se zlepšila, když se po návratu z Barmy ujal jeho výchovy otec. S ním Hector procestoval značnou část Evropy, včetně krátkého pobytu v Praze. Nastoupil v Barmě místo v koloniální správě, ale po vážném onemocnění se musel vrátit do Anglie. Tam se pokusil uplatnit jako spisovatel.

Brzy po vypuknutí první světové války narukoval do britské armády a v listopadu 1916 padl ve Francii.


Účinkuje:Miloš Kopecký

Autor: Hector Hugh Munro-SakiPřeklad: František VrbaRežie: Igor Froněk

Natočeno v Hradci Králové v roce 1995.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby