Hans Magnus Enzensberger: Diderot a tmavé vajíčko

03658607.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03658607.jpeg

Za francouzským filozofem přijde muž s tajemnou skříňkou, která zachycuje lidský hlas… Rozhovor návštěvníka z 20. století s Denisem Diderotem. Jaké měl tento filozof a velký encyklopedista názory na lidskou společnost, morálku i na budoucí vývoj? On-line k poslechu do středy 8. února 2017.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Hned několikrát se německý spisovatel Hans Magnus Enzensberger ve svém díle zabýval osvícencem Denisem Diderotem. V rozhlasové hře Diderot a tmavé vajíčko předkládá posluchačům osobitý portrét velkého encyklopedisty, který rozmlouvá s nečekaným návštěvníkem z 20. století. Autor tu nechává Diderota hovořit o tématech, která podnes hýbou světem. A tak se dozvíme, jaké měl tento filozof názory na lidskou společnost, morálku i na budoucí vývoj.

V Německu uznávaný literát Hans Magnus Enzensberger (*1929) se českým čtenářům představil už v polovině šedesátých let výborem básní Zpěv z potopy v překladu Josefa Hiršala. Levicově orientovaný básník, esejista, romanopisec, dramatik, nakladatel, redaktor, překladatel a v neposlední řadě brilantní diskutér studoval jazyky a literaturu na německých univerzitách a pařížské Sorbonně. Hojně cestoval po světě, přednášel na vysokých školách v Německu a v USA. Je autorem řady básnických sbírek, mimo jiné Obrana vlků, Slepecké písmo, Furie mizení, Létající Robert, Hudba budoucnosti, Kiosk, Lehčí než vzduch, Mauzoleum, ale i vynikajících esejů (v překladu Jiřího Stromšíka vyšla kniha Eseje v roce 2008) a úvah, divadelních a rozhlasových her a televizních a filmových scénářů. Je editorem a překladatelem obsáhlé antologie světových básníků Muzeum moderní poezie. Po roce 1989 byl několikrát hostem pražského Festivalu spisovatelů, naposledy v roce svých 80. narozenin v roce 2009.


Osoby a obsazení: Denis Diderot (Bořivoj Navrátil) a Návštěvník z 20. století (Miroslav Etzler)

Autor: Hans Magnus EnzensbergerPřeklad: Josef BalvínDramaturgie: Oldřich KnitlRežie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 1995.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura