Hamlet, Lear a Faust v létě

7. červenec 2003

Na Pražském hradě Hamlet a Král Lear, na Vyšehradě Faust - návštěvníci letní Prahy, kteří by zde zároveň rádi zhlédli zajímavé divadelní představení, si mohou vybrat. A nejen oni.

Hvězdami letošních Letních shakespearovských slavností, které již tradičně probíhají od konce června do poloviny září v prostorách Nejvyššího purkrabství Pražského hradu, jsou Jiří Langmajer a Martin Stropnický coby Hamlet a jeho strýc Claudius (alternuje Jan Vlasák). V inscenaci režírované Lucií Bělohradskou se ovšem představuje i mnoho dalších předních herců - například Petra Špalková (Ofélie), Vladislav Beneš (Polonius), Jan Teplý ml. (Laertes) či Hana Maciuchová, kterou v roli princovy matky Gertrudy alternuje Eva Salzmannová. Jestli se mi Hamlet povede, tak mám velkou šanci se konečně dostat mezi velký kluky," řekl Jiří Langmajer, s nímž Bělohradská úspěšně spolupracovala už v Divadle Pod Palmovkou (Caligula, Oidipus).

Jiří Langmajer v roli Hamleta

Prostoru Purkrabství tentokrát vévodí moderní skleněný dům vyrůstající z původní kamenné stěny. Příběh se odehrává v jeho patrech tak, aby na něj dobře viděli i diváci sedící v zadních řadách. Hamlet se v Praze hraje od 27. 6. do 12. 7. a od 19. 8. do 13. 9. - kromě pondělků a čtyř posledních srpnových dnů. Od 15. 7. do 19. 7. se má inscenace přesunout do Brna, na 13. - 17. 8. jsou plánována představení v Bratislavě. Diváci nepřijdou ani o loňský hit - Král Lear s Janem Třískou se bude hrát na Hradě od 15. 7. do 17. 8. a od 26. 8. do 30. 8. bude k vidění i v Brně.

Inscenace Marloweovy Tragické historie o doktoru Faustovi, kterou před dvěma lety nastudoval jako mimořádný projekt Divadla Komedie v podzemních prostorách Vyšehradu Michal Dočekal, současný umělecký šéf činohry ND v Praze, se setkala s vřelým přijetím diváků i kritiky. David Prachař obdržel za titulní roli Cenu Alfréda Radoka za nejlepší mužský herecký výkon roku 2001 a Petr Matásek stejnou cenu za nejlepší scénografii. Magie rozlehlých podzemních prostor sálu Gorlice, kde se mezi originály barokních soch z Karlova mostu inscenace odehrává, umocňuje kouzlo příběhu prosyceného renesančním hermetismem. Od 28. 6. do 18. 7. a od 2. 9. do 13. 9. představení Fausta pobíhají každý den (s výjimkou 5. a 12. 7. a 7. 9.) od 20 hodin.

Představení Tragické historie o doktoru Faustovi ve vyšehradském sále Gorlice
autor: (bop)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.