H. Ch. Andersen: Šťastný Per. Ivan Trojan čte z novely slavného dánského pohádkáře

Poslechněte si vyprávění o chudém chlapci, kterému se splnil životní sen a stal se uznávaným a slavným umělcem. Půvabnou a uklidňující pohádku pro dospělé čte Ivan Trojan. On-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Ivan Trojan
Připravila: Eva Koutová
Překlad: Božena Köllnová-Ehrmannová
Režie: Karel Weinlich
Natočeno: v roce 2004

Takřka ve všech svých textech odkazuje dánský pohádkář Hans Christian Andersen k vlastnímu životu. Platí to o pohádkách, divadelních hrách i o románech. Od prvního s názvem Improvizátor po posledního Šťastného Pera jsou příběhem umělce, který se ze dna společnosti vyšvihl až k jejím vrcholům.

Příběh o šťastném Perovi psal Andersen ke konci života. Vrátil se v něm k vlastnímu dětství a snům. Perovi dal prožít osud, jakého se jistě chtěl sám jako dospívající hoch a pak už začínající autor dočkat, život slavného pěvce a hudebníka. Proto je v něm Per šťastlivcem, jemuž od samého, třeba chudého dětství nahrává náhoda i dobří lidé. Dílo prostupuje vlídné hřejivé ovzduší a lidé, s nimiž má Per vztah důvěrného srozumění. Je to svět procítěný skrze vzpomínky z dětství, skrze kupecké dvory, truhly, punč i mašle, ale také skrze vědomí, že bez práce žádní pečení holubi do úst nelítají.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...