Guy de Maupassant: Syn

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michal Pavlata (2015)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Příběh váženého muže, zjišťujícího, že z jeho pětadvacet let starého, náhodného románku vzešel syn. Zhnusení a zároveň fascinace mladým, mentálně zaostalým mužem jsou vylíčeny s realistickou, až naturalistickou přesností. V podání Michala Pavlaty poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Guy de Maupassant se narodil 5. srpna 1850 v Tourville-sur-Arques a zemřel 6. července 1893 v Paříži. Po nedokončených studiích práv v Paříži pracoval jako úředník, ve volném čase se věnoval kanoistice. Drtivou většinu svých literárních prací (šest románů, přes tři sta povídek a několik cestopisů) napsal mezi lety 1880 a 1890. Od druhé poloviny 70. let trpěl syfilidou – ta vedla na konci jeho života k depresím, halucinacím, neúspěšnému pokusu o sebevraždu a následné hospitalizaci v ústavu pro choromyslné, kde také zemřel.

Povídka Syn vypráví o téměř masochistické obsesi postaršího člena Francouzské akademie osobou svého nemanželského syna, na kterého náhodou narazil při návratu na bretaňský venkov, kde v mládí strávil krátkou dovolenou. Zhnusení a zároveň fascinace jsou vylíčeny s realistickou, až naturalistickou přesností, pro Maupassanta typickou.

Účinkuje: Michal Pavlata

Překlad: Dana Melanová
Připravil: Petr Turek
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2008.