Gustav Meyrink: Boloňské slzy

03593536.jpeg

Fantastická povídka autora z okruhu pražských německy píšících spisovatelů.

Poslouchejte na Vltavě 25. března 2016 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do čtvrtka 31. března 2016.


Příběh o oživlé orchideji, nadané ďábelskou silou, o letu balónem, o ohnivé krasavici, jež je možná spolčena s ďáblem. To vše ale může být jen výplodem šílenství, které propukne na Velký pátek přímo před bránou kostela. A Boloňské slzy? To je šperk, hračka, skleněné kapky, které se v ruce, když se odlomí koneček, tenounký jak nit, roztříští na drobounké střípky jako zrnka soli.

Gustav Meyrink se scházel s mladou generací pražských a německých novoromantiků. Roku 1891 spoluzaložil a předsedal zednářské lóži U Modré hvězdy jejímiž členy byli například Karel Weinfurter, Julius Zeyer a Emanuel z Lešehradu. Zajímal se o východní vědy, okultismus a historii tajných spolků, řádů a společenství. Roku 1904 pod vlivem policejního šikanování a křivého nařčení z bankovního podvodu, a také následkem měšťáckého odporu proti jeho povídkám plným ironie, antimilitarismu a tajuplna, opustil Prahu natrvalo. Povídka Boloňské slzy se odehrává v Itálii.

02781265.jpeg

Čte: Jan Vondráček

Autor: Gustav Meyrink Překlad: Božena Koseková Připravila: Jiřina TejkalováRežie: Yvona Žertová

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby