Guillaume Apollinaire: Setkání ve smíšeném kroužku

2. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ruleta, herna, casino (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

František Němec čte povídku francouzského básníka Guillauma Apollinaira, jednoho ze zakladatelů moderní poezie. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: František Němec
Připravila: Blanka Stárková
Překlad: Anna Kareninová
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 1999

Guillaume Apollinaire (1880–1918) byl představitelem moderní poezie, prozaikem, dramatikem a teoretikem kubismu. Básnické sbírky Alkoholy a Kaligramy se staly mezníkem ve vývoji poezie. Autor se od roku 1903 do začátku první světové války zapojoval do všeho významného kulturního avantgardního dění těchto let.

Ve své nejslavnější sbírce Alkoholy (1913) rozvinul osobité vidění světa, k jehož zachycení použil objevitelského řetězení nejrozličnějších dojmů a postřehů, prolínání záběrů a spojení různých citových poloh. V Kaligramech (1918) vytvořil tzv. básně-obrazy, v nichž se pokusil spojit a ztotožnit poezii a malířství. Nové cesty hledal i v dalších dílech, jako např. v dramatu Prsy Tiréziovy (1917) nebo v prózách Kacíř a spol. či Zavražděný básník.

Apollinairova díla překládali do češtiny mimo jiné Karel Čapek, Jaroslav Seifert, Vladimír Holan nebo Vítězslav Nezval a zejména Pásmo mělo okamžitou odezvu.

Spustit audio