Gregory Nunzio Corso: V márnici

28. březen 2020

Pásmo poezie jednoho z hlavních představitelů Beat Generation, jehož básně nezestárly. Uvádíme k nedožitým devadesátinám amerického autora. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Apolena Veldová, Jan Maléř
Připravil: Miroslav Buriánek
Překlad: Jan Zábrana
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu v roce 2016

Gregory Corso (1930–2001) se narodil a vyrostl v New Yorku. Byl dítě ulice, jeho dospívání provázely časté útěky z domova, krádeže. V sedmnácti letech byl odsouzen za loupežné přepadení ke třem letům vězení. Prošel několikaletou závislostí na heroinu a vystřídal mnoho zaměstnání.

V roce 1950 se Corso v baru seznámil s Allenem Ginsbergem, který ho uvedl do světa literatury. Spolu pak v roce 1956 odešli do San Franciska, kde se oba připojili k nastupujícímu básnickému hnutí Beat Generation.

V rozhlasovém pásmu Corsovy poezie uslyšíte texty, které začínají popisem všedních situací, básník je však originálně ozvláštňuje svou zkušeností a fantazií.

autor: Miroslav Buriánek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.