Gothart velí: Na Balkán!

25. listopad 2003

Přední formace domácí scény world music, skupina Gothart, toho za deset let existence stihla dost: šest pečlivě připravených cédéček, dlouhou řadu koncertů doma i v zahraničí (Francie, Německo, Polsko), ale i jednu radikální stylovou proměnu. Přestože se obsazení Gothartu v průběhu let stále rozšiřovalo, jádro kapely dodnes tvoří Petr Koláček (klarinet, flétna, zpěv), Jan Klíma (cistra, gajdy, zpěv), Helena Koláčková (housle, darabuka, zpěv) a Veronika Neundorfová (zpěv, fidula, perkuse).

Gothart začínal jako soubor interpretující evropskou středověkou hudbu; jeho alba z té doby udivují mj. suverénním zvládnutím latiny či starofrancouzštiny, stejně jako samozřejmým využitím replik dobových hudebních nástrojů. Koncem devadesátých let své příznivce překvapil albem Adio querida, obsahujícím kromě písní sefardských Židů převážně tradiční bulharskou či makedonskou hudbu. Příklon k lidové muzice Balkánu pokračoval i na další nahrávce Cabaret, oprašující odkaz rumunského, bulharského, srbského i albánského folkloru.

Skupina Gothart

Své první "kulatiny" skupina letos oslavila vydáním alba, pro které asi nemohl být vymyšlen přiléhavější název - Rakija´n´roll. O současném Gothartu ten titul sděluje vše podstatné: naznačuje, kde i nadále tkví zdroj jeho inspirace, ale i to, čím je tento pramen skupinou "zakalen". A navrch z něj lze odvodit, že o autentičnost za každou cenu pánové a dámy z Gothartu neusilují. Daleko spíš než folkloristy totiž dnes připomínají temperamentní nadnárodní bigband, v němž si bez potíží a bez předsudků dokáží "přihrát" sotva odrostlý rocker se stařičkým pouličním muzikantem za chápavého úsměvu jazzující dechové sekce.

Rakija´n´roll

Přidáte-li do pohárku rakije kapku whisky, nic moc dobrého vás asi nečeká. Učiní-li v symbolické rovině totéž nyní už dvanáctičlenný gang z Gothartu, servíruje se jiskřivý a lahodný mok. Tak neváhejte a na zdraví!

autor: Milan Šefl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.