Gioacchino Rossini: Malá slavnostní mše. Záznam z Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc 2020

23. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Gioacchino Rossini: Malá slavnostní mše, Podzimní festival duchovní hudby Olomouc

Poslechněte si provedení původní verze díla s průvodem dvou klavírů a harmonia z Podzimního festivalu duchovní hudby v Olomouci ze dne 20. září 2020.

Diriguje: Paolo Gatto
Účinkují: Patricia Janečková (soprán), Monika Jägerová (alt), Aleksander Kruczek (tenor), David Szendiuch (bas), Michal Bárta a Lukáš Michel (klavíry), Jakub David Smešný (harmonium) a Český filharmonický sbor Brno (sbormistr Petr Fiala)
Připravila: Renáta Spisarová

„V roce 1863 Rossini cítil, že ještě musí udělat jedno velké dílo, jako svůj poslední hřích stáří, jak o tom mluvil sám. Možná ze skromnosti jej nazval Malá slavnostní mše, ale není to mše ani malá, ani slavnostní. Trvá hodinu a půl a jedná se o víceméně intimní, velmi osobní dílo, jakési poděkování Bohu.

A dílo je to revoluční - Rossini jej napsal pro dva klavíry, harmonium a 12 zpěváků a svou moderností předjímá v nástrojové skupině minimalismus,“ říká v pořadu Koncert klasika Paolo Gatto, dirigent po všech stránkách velmi zdařilého zahajovacího koncertu Podzimního festivalu duchovní hudby Olomouc. Záznam koncertu z katedrály sv. Václava v Olomouci uslyšíme v premiérovém vysílání 23. října na naší stanici Vltava od 20 hodin. Rozhovor s Paolem Gattem vede Renáta Spisarová. Připravila Tvůrčí skupina Hudba – Olomouc.

autor: spis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?