Gilgul

7. únor 2024

Nová nahrávka kytaristy Davida Dorůžky, flétnisty Roberta Fischmanna a bubeníka Martina Nováka. Hodnocení připravil Milan Bátor.

(…) Jedna stará tradice praví, že duše putují z těla do těla a plní tak svou roli v rámci nápravy světa. Stěhování duší se v hebrejštině nazývá Gilgul. (…) Gilgul reprezentují autorské kompozice Fishmanna a Dorůžky doplněné úpravami tradičních hebrejských melodií. Pomyslné epicentrum alba představují dvě vícedílné suity. Šabatová suita má čtyři části, které líčí zvyklosti svatebního obřadu a další témata spojená s biblickým Žalmem číslo 92. Následující třídílnou suitu Sir Hashirim Roberta Fischmanna inspirovala Píseň písní. (…) Z instrumentálních výkonů celého alba čiší jistota a nadhled. Gilgul Davida Dorůžky, Roberta Fischmanna a Martina Nováka je hravý, veselý, nepředvídatelný, vábivý, strhující, asentimentální a nekonečně něžný. Bez okázalých gest, zato s neúprosným tahem a gradací. (…)

Spustit audio

Související

  • David Kollar: Where are they?

    Nové album slovenského kytaristy a skladatele Davida Kollara. Jedna z předních postav experimentální jazzové scény na svém albu zachytil neutěšené osobní události.

  • Rhapsody in Blue Reimagined

    Nová nahrávka americké pianistky Laury Downes s Rapsodií v modrém George Gershwina v úpravě mladého portorikánského skladatele a saxofonisty Edmara Colóna.

  • Paul Moravec: Osvícení

    Nahrávka opery, kterou napsal americký skladatel Paul Moravec podle stejnojmenné knihy krále světového hororu Stephena Kinga. Jde o LIVE záznam ze světové premiéry.  

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.