Gilbert Keith Chesterton: Anarchista Čtvrtek

10. březen 2011

Dokážete si v detektivce představit napínavější situaci než je chvíle, kdy se policista Scotland Yardu ocitne na jednání nejvyšší rady anarchistů právě připravující atentát? Přesně tak tomu je v rozhlasové hře, kterou napsali Zdeněk a Marie Hořínkovi podle slavné prózy Gilberta Keithe Chestertona s názvem Anarchista Čtvrtek.

Anglický spisovatel Gilbert Keith Chesterton je u nás znám především jako autor cyklu detektivních příběhů otce Browna, které psal v letech 1914 – 1935. Ty jsou však pouze součástí jeho rozsáhlého a velmi různorodého díla, které obsahuje sociologické, politické a náboženské stati, pojednání a polemiky, literárně kritické studie a monografie, cestopisy i rozmanitou tvorbu beletristickou – povídky a romány, ale i sbírky básní a divadelní hry.

Mezi jeho nejznámější románové fantazie patří Anarchista Čtvrtek. Podle románu vznikla hra, kterou pro rozhlas napsali Zdeněk a Marie Hořínkovi a její rozhlasové nastudování připravil režisér Ivan Chrz s herci pražských divadel. Posluchači se mohou těšit na příběh, jehož hlavní postavou je Gabriel Symon – policista Scotland Yardu z oddělení pro potírání anarchismu a básník v jedné osobě, který se za podivných okolností ocitne v nejvyšší radě anarchistů, která právě připravuje atentát. Příběh je tíživým snem, ve kterém se komika mísí s prvky výhružné absurdity a detektivka je poněkud stavěna na hlavu.

Nalaďte si Český rozhlas 3 – Vltava ve čtvrtek 10. března 2011 ve 20.00 hod.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.