Gilbert Keith Chesterton: Anarchista Čtvrtek

10. březen 2011

Dokážete si v detektivce představit napínavější situaci než je chvíle, kdy se policista Scotland Yardu ocitne na jednání nejvyšší rady anarchistů právě připravující atentát? Přesně tak tomu je v rozhlasové hře, kterou napsali Zdeněk a Marie Hořínkovi podle slavné prózy Gilberta Keithe Chestertona s názvem Anarchista Čtvrtek.

Anglický spisovatel Gilbert Keith Chesterton je u nás znám především jako autor cyklu detektivních příběhů otce Browna, které psal v letech 1914 – 1935. Ty jsou však pouze součástí jeho rozsáhlého a velmi různorodého díla, které obsahuje sociologické, politické a náboženské stati, pojednání a polemiky, literárně kritické studie a monografie, cestopisy i rozmanitou tvorbu beletristickou – povídky a romány, ale i sbírky básní a divadelní hry.

Mezi jeho nejznámější románové fantazie patří Anarchista Čtvrtek. Podle románu vznikla hra, kterou pro rozhlas napsali Zdeněk a Marie Hořínkovi a její rozhlasové nastudování připravil režisér Ivan Chrz s herci pražských divadel. Posluchači se mohou těšit na příběh, jehož hlavní postavou je Gabriel Symon – policista Scotland Yardu z oddělení pro potírání anarchismu a básník v jedné osobě, který se za podivných okolností ocitne v nejvyšší radě anarchistů, která právě připravuje atentát. Příběh je tíživým snem, ve kterém se komika mísí s prvky výhružné absurdity a detektivka je poněkud stavěna na hlavu.

Nalaďte si Český rozhlas 3 – Vltava ve čtvrtek 10. března 2011 ve 20.00 hod.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...