Gerhard Rentzsch: Almanach. Výborně obsazená komedie o lidské naivitě a ješitnosti

21. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stella Zázvorková

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Kdo něco znamená, nemůže chybět v almanachu! Zvlášť když do něj kandidáty vybírá Biografický ústav v Berlíně! Německou rozhlasovou komedii Gerharda Rentzsche s výborným hereckým obsazením poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Osoby a obsazení: Dr. Margulies, primář nemocnice (Josef Větrovec), paní Marguliesová (Stella Zázvorková), Jana (Sylva Sequensová), Clarus, pěstitel cizokrajných rostlin (Zdeněk Dítě), paní Clarusová (Blanka Zdichyncová), Olscher, učitel (Otto Šimánek), Bernhard Sicks, tenor městského divadla (Luděk Kopřiva), paní Sicksová (Karolina Slunéčková), Zerbus, intendant (Vladimír Krška), paní Zerbusová (Regina Rázlová), Dr. Wallot, zvěrolékař (Ladislav Frej) a slečna Bärová, jeho sekretářka (Luba Skořepová)
Dramaturgie: Jaroslava Strejčková
Překlad: Hanuš Karlach
Režie: Jan Lorman
Natočeno: v roce 1980

Geniální nápady se často zakládají na jednoduchém postřehu. Ten, který měli prodejci německého almanachu významných osobností, spoléhal na ověřenou pravdu, že většina lidí se cítí být ve své profesi nedoceněná. A tak ztratí všechnu ostražitost tváří v tvář nabídce, že bude jejich životopis zahrnut do publikace shromažďující výjimečné osobnosti veřejného života.

Buď rád, že si v Berlíně vzpomněli zrovna na tebe! Já bych ten almanach docela vědomě a záměrně nechala kolovat po klinice. On už tam pomalu nikdo neví, kdo vlastně jsi!

Rozhlasovou hru Almanach napsal Gerhard Rentzsch (1926–2003), dlouholetý dramaturg a také rozhlasový a televizní scenárista, v roce 1978. Dokazuje, že praktiky podvodných prodejců si dokázaly najít cestu i do rovnostářské socialistické NDR. A že tehdy jako dnes spoléhaly na lidskou naivitu a touhu rychle a zdánlivě lacino získat majetek nebo uznání.

Český překlad hry připravil Hanuš Karlach, v dramaturgii Jaroslavy Strejčkové inscenaci natočil režisér Jan Lorman. Zahráli si v ní Josef Větrovec, Stella Zázvorková, Zdeněk Dítě, Otto Šimánek, Ladislav Frej, Luba Skořepová, Karolina Slunéčková s další skvělí herci.

V rámci vltavské Hry pro pamětníky uvádíme titul v obnovené premiéře po více než 30 letech.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser