George Tabori: Jak být šťastný a neuštvat se

Ruce, srdce, láska (ilustrační foto)

Jak dosáhnout šťastného pocitu v životě i lásce? Ironická hra známého dramatika s kulturními archetypy s výrazným filozofickým přesahem.

Poslouchejte na Vltavě 8. března 2016 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 14. března 2016.


Jak dosáhnout šťastného pocitu v životě i lásce? To je otázka, kterou každá po svém řeší postavy Taboriho rozhlasové hry Jak být šťastný a neuštvat se. Světoznámý dramatik shromáždil skutečně zvláštní sestavu dramatických postav, v níž nechybí Oidipus a Iokasté, starý orientální Mistr Cvi představující lidskou moudrost, jehož protipólem je slepý Don John, postava z rodu Dona Juana a Casanovy dožívající svůj požitkářský život v Benátkách v době moru.

03270430.jpeg

Ve hře, která střídá jemný humor s tragikou, nechybí obvyklý motiv holocaustu i skepse z vývoje dějin, jejichž křivolaké cesty pokryla naše civilizace hromadami mrtvých a horami neužitečných spotřebních předmětů.


Osoby a obsazení: Vypravěč a Starý Cvi (Josef Somr), Mladý Šabtaj Cvi (Kamil Halbich), Iokaste (Eliška Balzerová), Oidipus (Jan Dolanský), Don John (Alois Švehlík) a Amanda Lollypop (Pavla Beretová)

02849692.jpeg

Autor: George Tabori Překlad: Magdalena ŠtulcováDramaturgie: Hynek PekárekRežie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2011.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby