Geologové na Špicberkách v obrazech
Geologické výzkumy, které čeští vědci provádějí na souostroví Špicberky, představuje výstava „Geologové pod severní točnou“ v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.
Vědeckou práci i život v polární krajině představuje výstava nazvaná „Geologové pod severní točnou“, která je až do 20. června otevřená v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Soubor fotografií mapuje geologický výzkum odborníků Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd na Špicberkách.
Ty jsou součástí souostroví Svalbard v Severním ledovém oceánu. Čeští vědci spolu s polskými kolegy se tam už přes pět let zabývají měřením pohybů na tektonických zlomech a problematikou rozsáhlých skalních řícení. Posuny na zlomech měří pomocí vlastních speciálních citlivých přístrojů, které nevyžadují žádné energetické zdroje a může mnoho let pracovat i ve velmi nepříznivých podmínkách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.