Geologové na Špicberkách v obrazech

3. červen 2014

Geologické výzkumy, které čeští vědci provádějí na souostroví Špicberky, představuje výstava „Geologové pod severní točnou“ v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.

Vědeckou práci i život v polární krajině představuje výstava nazvaná „Geologové pod severní točnou“, která je až do 20. června otevřená v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. Soubor fotografií mapuje geologický výzkum odborníků Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd na Špicberkách.

Ty jsou součástí souostroví Svalbard v Severním ledovém oceánu. Čeští vědci spolu s polskými kolegy se tam už přes pět let zabývají měřením pohybů na tektonických zlomech a problematikou rozsáhlých skalních řícení. Posuny na zlomech měří pomocí vlastních speciálních citlivých přístrojů, které nevyžadují žádné energetické zdroje a může mnoho let pracovat i ve velmi nepříznivých podmínkách.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.