Gary Snyder: Tenhle okamžik, který přetrvává, aby se stal dávnem

9. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Opuštěný dřevěný dům v kalifornských horách Sierra Nevada (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Loni devadesátiletý básník, esejista a enviromentalista, jeden z ústředních členů americké beat generation Gary Snyder vydal svou zatím poslední sbírku poezie v roce 2015 pod názvem This present moment – Tenhle okamžik. Tři básně z ní vybral, přeložil a komentářem opatřil pro vltavský Svět poezie Luboš Snížek. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Z vlastních překladů připravil: Luboš Snížek
Účinkují: Zdeněk Hruška, Jaroslav Achab Haidler
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 9. 5. 2021

Beatnický nestor Gary Snyder žije po desetiletí v kalifornských horách Sierra Nevada. V pořadu dojde jak na očekávatelné, přírodní básníkovy polohy, tak na šířeji pojímanou přírodu, která zahrnuje také člověka s jeho příběhy i stroji, i na příznačné ohlížení se do minulosti a ohledávání povahy času.

Lidé starých časů tady v teplém, hlínou pokrytém domu dlouhým třicet stop
zapalovali místo svíček smolné borové třísky,
sníh za sněhem po celá ta minulá staletí –
světlo ohniště a hořící smolné třísky –
netřeba mnoho světla k příběhům vyprávěným za noci.

autor: Luboš Snížek
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.