Friedrich von Schiller: Marie Stuartovna. Jeden z nejslavnějších hrdelních případů v dějinách (2/2)

Drama dvou velkých královen. On-line k poslechu do pátku 9. prosince 2016.

Poslechněte si první část hry Friedricha von Schillera: Marie Stuartovna (1/2)

Ke slavné tragédii Marie Stuartovna inspiroval německého básníka a dramatika Friedricha Schillera jeden z nejslavnějších hrdelních případů v dějinách. Vzniklo tak velké psychologické drama o touze po moci, lásce i svobodě, v němž se střetnou dvě lidsky i morálně stejně silné osobnosti, k nimž se osud zachová různě.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Skotská královna Marie byla v roce 1587 obviněna ze spiknutí a z vraždy svého druhého manžela. Fiedrich Schiller sleduje zápas obou královen – katolické Marie a protestantské Alžběty - v době, kdy už je Marie internována v Anglii. Drama vrcholí v okamžiku, kdy Alžběta podepíše nad Marií rozsudek smrti. Je ale tento akt pro anglickou královnu spíše politickým vítězstvím nebo morální prohrou?


Osoby a obsazení: Alžběta, anglická královna (Dana Syslová), Burleigh, kancléř (Jaromír Meduna), Leicester člen státní rady (Jiří Schwarz), Talbot, člen státní rady (Radovan Lukavský), Davison, státní sekretář (Oldřich Vízner), Paulet, rytíř, žalářník Marie Stuartovny (Václav Postránecký), Mortimer, Pauletův synovec (Ivan Trojan), Okelly, Mortimerův přítel (Jan Szymik), Důstojník osobní stráže, Páže anglické královny (Jaroslav Someš), Marie Stuartovna, skotská královna, vězněná v Anglii (Jana Preissová), Kennedyová, chůva Marie Stuartovny (Věra Galatíková) a Melville, hofmistr Marie Stuartovny (Vladimír Brabec)

Autor: Friedrich von SchillerPřeklad: Jaroslav Bílý a Václav RenčRozhlasová úprava: Miroslav StuchlHudba: Petr MandelDramaturgie: Jana PaterováRežie: Lída Engelová

Natočeno v roce 1998.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura