Friedrich Nietzsche: Pohled na stát (3/5)

Aforismy a reflexe německého filozofa z knihy Lidské, příliš lidské.

Poslouchejte na Vltavě od 11. července 2016 vždy v 15:05. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do úterý 19. července 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Někdy se nostalgicky ohlížíme zpět a malujeme si minulost ve smířlivých barvách, a především: méně prolhaný zvlášť ve své politice. Je to ale naše podvědomá zastírací taktika. Snadno nás z omylu vyvede pětidílné Psáno kurzívou z knihy Lidské, příliš lidské. Uslyšíme, jak autor knihy, Friedrich Nietzsche, o státě a politice promluvil už před téměř půldruhým stoletím.

V překladu Věry Koubové, která také pro rozhlas minicyklus připravila, vyšel první díl knihy na samém konci roku 2010 v nakladatelství Oikúmené. Kromě neméně zajímavých kapitol o morálních pocitech, o náboženském životě, o duši umělců a spisovatelů, o ženě a dítěti, o člověku mezi lidmi atd. obsahuje kniha i navýsost aktuální kapitolu Pohled na stát. Bez tohoto úvodu však posluchač jen stěží pozná, že nepromlouvá současník...

Knihu Lidské, příliš lidské nazval Friedrich Nietzsche při závěrečném hodnocení své tvorby v Ecce homo „pomníkem krize“. Je jeho prvním rozsáhlým dílem napsaným formou „aforismů“, zkomponovaných do tematických skupin. Nietzsche v ní apeluje na „svobodného ducha“ a filosoficky se zajímá o bezpředsudečné poznání „nejbližších věcí“. Tím se definitivně odpoutává od svých vzorů, A. Schopenhauera a R. Wagnera, a obrací se proti dosavadní metafyzické tradici. Nevystupuje jen jako pokračovatel osvícenské kritiky náboženských a morálních představ, ale i jako pronikavý psycholog.


Čte: Jiří Ornest

Autor: Friedrich Nietzsche Z vlastního překladu připravila: Věra KoubováRežie: Petr Adler

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby