Franz Welser-Möst: Bystrouška je Janáčkův Parsifal

15. září 2018

Jaký byl vliv českých babiček na Rakousko? Odpoví Franz Welser-Möst, exkluzivní host operních reflexí věnovaných Leoši Janáčkovi a Richardu Straussovi.

Host operních reflexí Franz Welser-Möst je v současné době šéfdirigentem Clevelandského orchestru. Leoše Janáčka řadí mezi operní bohy a svá slova také proměňuje v činy. Jako hudební ředitel Vídeňské státní opery zařazoval Janáčkovy opery do programu systematicky.

S Clevelandským orchestrem nastudoval Příhody lišky Bystroušky s použitím speciálních animací. Titulní roli zpívala Martina Janková a Welser-Möst připomněl i jejich první setkání v opeře v Curychu.

O svých motivacích pro uvádění Janáčka v jednom z nejslavnějších operních divadel světa Welser-Möst říká: „Pro mě bylo zkrátka neuvěřitelné, že se ve Vídeňské státní opeře hrála spousta věcí, na které se už (možná díky Bohu) zapomnělo. A řekl jsem si, že je nejvyšší čas na janáčkovskou renesanci. Nebo lépe řečeno na jeho objevení.“

autor: Boris Klepal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.