Jste zde

Franz Kafka: Malá paní

03570423.jpeg

Porovnání a úvaha o vnitřním světě ženy, kterou autor poznal jako bytnou při svém pobytu v roce 1923 v Berlíně.

Poslouchejte na Vltavě 12. srpna 2016 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do čtvrtka 18. srpna 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

V červenci roku 1923 v Müritzu u Baltského moře poznává Franz Kafka Doru Diamantovou, sionistku, která v Kafkovi oživuje přání usadit se v Palestině. Od září do března s ní žije v Berlíně v poněkud stísněných poměrech, několikrát se stěhují. V jednom z bytů ho zaujala svou existencí a životní energií maličká bytná.

Kafka v povídce Malá paní pozoruje toto stvoření, uvažuje o jejím vnitřním světě a rozvíjí detailní hru možných vztahů a reakcí. Humorné líčení není nikterak komentováno a autor jím patrně nejlépe bavil sám sebe.

Spisovatel Franz Kafka publikoval své první texty v mnichovském časopise Hyperion a v Brodově almanachu Arkadia v roce 1908. Na podzim 1917 onemocněl tuberkulózou, kvůli níž opustil v roce 1922 své zaměstnání. Poslední léta života strávil v sanatoriích a lázních v Čechách, na Slovensku, v Rakousku, v Německu, v Itálii a ve Švýcarsku. Zemřel roku 1924 v jednom z nich, v Kierlingu v Dolním Rakousku.

03538225.jpeg

Čte: Martin Myšička

Autor: Franz Kafka Překlad: Vladimír KafkaPřipravil: Jiří VondráčekRežie: Lukáš Hlavica

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby