Franz Kafka: Deníky 1909–1912

3. červenec 2013
00809292.jpeg

Desetidílná četba na pokračování z textů pražského německého židovského spisovatele, kterou připravil a uvádí překladatel a znalec Kafkova díla i biografie Josef Čermák.

V režii Markéty Jahodové účinkuje Jan Hartl.

Poslouchejte na Vltavě od 9. do 18. července vždy v 18:30. Po odvysílání si jednotlivé díly budete moci celý další týden poslechnout na stránce Hry a literatura.

Literární historik, překladatel z němčiny, francouzštiny, italštiny a španělštiny Josef Čermák se narodil 18. května 1928 v Roztokách u Jilemnice. Vystudoval bohemistiku, romanistiku a srovnávací dějiny literatur na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1952 působil takřka čtyřicet let v nakladatelství Odeon (dříve Státní nakladatelství krásné literatury a umění) jako redaktor i jako ředitel, a později i v dalších nakladatelstvích.

V letech 1956–1969 též externě přednášel dějiny světových literatur na Pedagogické a později na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, Jako historik literatury se specializuje zejména na pražskou německou literaturu (Franz Kafka, Franz Werfel, Max Brod), její recepci v české kultuře a na česko-německé literární vztahy.

Kafkovy Deníky vyšly – ne v úplnosti – poprvé v roce 1937 v Praze, kam se tehdy z nacistického Německa musel uchýlit jejich židovský nakladatel. Franz Kafka se při psaní zaměřoval na nejrozmanitější jevy a aspekty soukromého i veřejného života. Pozornost i výběr ukázek Josefa Čermáka soustřeďuje na různá témata v Kafkových denících – podle nich člení i jednotlivé díly četby: Literární fragmenty a rozběhy I a II, Rodina a lidé z blízkosti, Pozorování, Zaměstnání a psaní, Čtenář a účastník kulturního dění, Chasidští herci v Praze, Sny, O sobě a Deník jako forma životního zápasu.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby