Frantové a grobiáni (3/3) Frantova pranostika

Jan Vlasák

Tři vtipné mravokárné satiry českých anonymních autorů 16. století přinášejí unikátní zážitek z archaické češtiny a nečekaně moderní absurdní humor.

Poslouchejte na Vltavě od 6. do 8. června 2016 vždy v 9:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do úterý 14. června 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Soubor drobných českých mravokárných a mravoličných satir z doby od počátku 16. do počátku 17. století nese název Frantové a grobiáni. Tyto satirické skladby jsou většinou projevem názorů, cítění a zájmů tehdejších nižších společenských vrstev, drobného měšťanstva. Vtipnost českých mravoličných satir i jejich literární kvality nepochybně zaujmou i dnešní čtenáře a posluchače. Skladba Mandát aneb Vládnutí žen se dochovala v jediném výtisku samostatného vydání z druhé poloviny 18. století, existence textu nejpozději v prvních letech 17. století je však spolehlivě doložena.

Novina o velikém obru vyšla ve formě oblíbených letákových novin jako kvartový tisk o čtyřech listech v roce 1587. Jazyková stránka textu je na pozoruhodné výši a svědčí o značné pečlivosti vzdělaného tiskaře.

Frantova pranostika je dosud známa ve třech exemplářích, jde vesměs o otisky z 18. stol. Text sám je však značně starší: lze tak soudit dle některých narážek v textu i z existence povolení k prodeji Frantovy pranostiky z roku 1567.


Čte: Jan Vlasák

Připravil: Miroslav StuchlRežie: Vít Vencl

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby