František Xaver Svoboda: Pytláci. Dramatický příběh z brdských lesů z počátku minulého století

27. květen 2023

Básník, romanopisec a dramatik František Xaver Svoboda (1860–1943) byl rodák z Mníšku pod Brdy a do svého rodného kraje umístil děj řady svých próz. Nejinak je tomu i v povídce Pytláci – příběh se odehrává v samém nitru brdských hvozdů. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: František Špaček
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 27. 5. 2023
Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu.

Je nevlídný podzimní podvečer, venku prší a fouká silný vítr. Obvodní lékař Paroubek je doma vyrušen neohlášenou návštěvou. Fořta Malinu z Dubiny postřelili pytláci. Stav raněného je prý velmi vážný. Lékař si rychle bere potřebné nástroje a vyráží Malinovi na pomoc. Cestou na Dubinu se ale s překvapením dozvídá, že lékaře ve skutečnosti potřebuje někdo zcela jiný...

Pytláky napsal Svoboda v roce 1909, do vltavské Povídky ji vybíráme z výboru jeho próz a vzpomínek Světla života z roku 1968. 

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.