František Štverák: I zvíře mělo více útrpnosti než člověk

11. září 2014

Nedožil se ani padesáti let. Přesto byl jeho život naplněn po okraj, plný dramat, pomoci, vzdoru i laskavého humoru. František Štverák, neobyčejně statečný kněz a vězeň obou totalitních režimů 20. století.

Dvanáctidílné Osudy poslouchejte na Vltavě od 11. září vždy v 11:30.


Narodil se v Hrádku u Vlašimi v roce 1909, na kněze byl v r. 1933. Jako kaplan vystřídal několik míst a své první kněžské místo nastoupil v nelehkém roce 1938 ve Chvalech u Prahy.

Po okupaci se okamžitě zapojil do protinacistického odboje a vstoupil do ilegální organizace Obrana národa. Po zatčení gestapem 22. května 1940 následovalo pětileté martyrium – Pankrác, Terezín, Dachau, Sachsenhausen a opět Dachau – které popsal velmi otevřeně a syrově ve svých vzpomínkách po návratu do vlasti.

Věcně, syrově, občas s humorem, který mu byl vlastní, někdy s hlubokým soucitem popisuje den po dni prožité v podmínkách, které jsou pro naši zkušenost skoro nepředstavitelné. Ostře vidí slabost, lhostejnost a podlost některých vězňů, ale stejně tak s úctou a pokorou popisuje statečnost a nezlomnost druhých.

Sám mnohokrát svou pomocí, statečností a praktickým přístupem zachránil život svým druhům a několikrát doslova přežil svou vlastní smrt. Po válce byl jedním z pěti Čechů, kteří svědčili u soudu s válečnými zločinci v Dachau.

Po třech letech relativní poválečné svobody byl v červnu 1949 pater Štverák opět zatčen, tentokrát komunistickou Státní bezpečností a propuštěn s podlomeným zdravím v červnu 1954. Zemřel dva roky poté, 20. srpna 1956, ve věku 47 let.

Dvanácti dílné rozhlasové osudy vycházejí z pamětí P. Františka Štveráka, které editorsky zpracovala Stanislava Vodičková a vydal je Ústav pro studium totalitních režimů pod názvem I zvíře mělo víc útrpnosti než člověk.


Účinkuje:Ladislav Mrkvička

Autor: František ŠtverákPřipravila: Jana DoležalováRežie: Markéta Jahodová

autor: Jana Doležalová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?