František Straka: Útěk před gestapem – domácí odboj v posledních dvou letech protektorátu

02746634.jpeg

Na stanici Český rozhlas 3 – Vltava si od 23. října můžete poslechnout novou pětidílnou četbu na pokračování. Připravili jsme ji pro vás ze vzpomínkové knihy Františka Straky Útěk před gestapem.

František Straka pocházel z Mlečic na Zbirožsku. Kromě práce na rodinném statku byl funkcionářem Hospodářského družstva v Rokycanech a členem dozorčí rady Ústřední jednoty hospodářských družstev v Praze a od 30. let také okresním činovníkem republikánské strany. V únoru 1942 se na Zbirožsku zapojil do protifašistického hnutí. Nejprve se podílel na budování úkrytů pro ilegální pracovníky a na jejich zásobování, a od června 1943 byl členem redakční rady pro vydávání letáků „Za novou vesnici“. Po prozrazení některých členů odboje a jejich zatčení gestapem 28. října 1943 odešel do ilegality, kde zůstal až do osvobození v květnu 1945.

Děj jeho vzpomínkové knihy Útěk před gestapem představuje mimořádně silný lidský příběh a dává nahlédnout do všedních (či méně všedních) dnů života příslušníků domácího odboje v posledních téměř dvou letech trvání Protektorátu Čechy a Morava.

Četbu na pokračování připravil Dominik Mačas. V režii Miroslava Buriánka účinkuje René Přibil.