František Nepil: Oldřiška

Eduard Cupák

Apokryf z doby vlády knížete Boleslava II, času chaosu a bratrovražedné zášti. Vážnější zamyšlení autora jindy úsměvných příběhů s hvězdným hereckým obsazením. V rolích biskupa Vojtěcha a knížete Boleslava září Eduard Cupák a Boris Rösner.

Poslouchejte na Vltavě 31. března 2016 ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do středy 6. dubna 2016.


Dramatický apokryf vrátí posluchače do české historie druhé poloviny 10. století, kdy o svůj vliv soupeřily mocné rody Přemyslovců, Slavníkovců a Vršovců.

02421876.jpeg

Boleslavova říše se rozpadla a země byla na pokraji naprostého rozvratu. Je to čas, kdy biskup Vojtěch opouští Čechy a míří za Svatým otcem do Říma. Knížata na Libici, kteří cítí od Přemyslovců smrtelné ohrožení, to komentují slovy: Jen ať Vojtěch jde! Ať Svatý otec i mladý král pochopí, že na pražském stolci sedí kníže, kterému ze země utíká i biskup!

Probíhající zápas o mocenskou nadvládu a boj církve, reprezentované biskupem Vojtěchem, o vyproštění z područí světské moci rozvíjí také příběh Oldřišky, ženy starosty z rodu Vršovců.

02468994.jpeg

Osoby a obsazení: Biskup Vojtěch (Eduard Cupák), Boleslav II., kníže český (Boris Rösner), Radla, vychovatel na Libici (Jiří Adamíra), Soběbor Slavník, kníže na Libici (Miloš Hlavica), Spytimír Slavník, Soběborův bratr (Jiří Havel), Vladyka Odolen, starosta rodu Vršovců (Ota Sklenčka), Oldřiška, jeho žena (Ilona Svobodová), Ratibor, vladyka rodu Vršovců (Jiří Klem), Pochop, vladyka rodu Vršovců (Antonín Molčík), Sedlata, vladyka rodu Vršovců (Petr Haničinec), Tůma, slouha u Vršovců (Josef Kemr), dále hrají Martina Hudečková, Lukáš Hlavica, Miroslav Doležal, Jan Novotný, Drahomíra Fialková, Rudolf Kvíz, hlášení a odhlášení Vladimír Fišer

Autor: František Nepil Dramaturgie: Josef HlavničkaRežie: Josef Henke

Natočeno v roce 1993.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby