František Langer: Obrácení Ferdyše Pištory

Otakar Brousek

Komedie o zlodějíčkovi, který se stal hrdinou proti své vlastní vůli, s Otakarem Brouskem v titulní roli. On-line k poslechu do pátku 31. března 2017.

Spíše nedopatřením vykonaný dobrý skutek a setkání s krásnou členkou Armády spásy obrátí kasaři Ferdyšovi život naruby. Původně chtěl tento zlodějíček vykrást vilu bankéře Rosenštoka. Ale zrovna když se zaobíral nehořlavou kasou, vypukl v domě požár. Na útěku najde dvě malé děti a zachrání je. Z nenadání se tak ze zloděje stane slavný hrdina.

Jako takového ho navštíví představitelé Armády spásy, mezi nimi krásná sestra Tereza. Pod dojmem příběhu, který o sobě vypráví, totiž, že se dokázala vzepřít osudu padlé dívky, učiní i Ferdyš Pištora rozhodnutí – stane se ctnostným člověkem. A nedosti na tom. Začne páchat dobro hlava nehlava.

03220652.jpeg

Komedie Obrácení Ferdyše Pištory tvoří pandán k vážným autorovým hrám o relativnosti mnohých hodnot. Svého času velmi populární veselohra z prostředí pražského Žižkova měla premiéru v prosinci 1929 v Městském divadle na Vinohradech se Zdeňkem Štěpánkem v hlavní roli. Ten si zahrál i ve filmové verzi z roku 1931. Známé je také filmové zpracování z roku 1967, kde v hlavní roli hrál Josef Bek.

Osoby a obsazení: Ferdyš Pištora (Otakar Brousek), Irma Pištorová (Jiřina Šejbalová), Starý Pištora (Antonín Zíb), Kníže (Bedřich Veverka), Důstojník Armády spásy, profesor Kosterka (Vladimír Hlavatý), Faltys, komisař (Jiří Suk), Rosenštok, směnárník (Felix le Breux), Vejrostek, zloděj (Lubomír Lipský), Sklepník (Vladimír Menšík), Strážník (Bedřich Bobek), Sestra Tereza (Alena Kreuzmannová), Kamila (Jindra Hollmanová) a vypravěč (Vladimír Čech)

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Autor: František LangerRozhlasová úprava a dramaturgie: František Ptáček Režie: Oldřich Hoblík

Natočeno v roce 1956.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura