Frank Wedekind: Starý nápadník. Hrozivá předtucha se naplňuje

17. září 2023

Leonie Fischerová je tichá a mírná dívka. Matka jí zemřela, když byla ještě malá. Žije s otcem v malém městečku a čeká na toho pravého. Na svatební cestě ke Gardskému jezeru pak svému milému vypráví příběh ze svého dětství, kdy se svou nemocnou starší sestrou spoluprožívala její tragickou lásku. Příběh z pera proslulého německého dramatika a spisovatele poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Pro rozhlas upravila: Alena Blažejovská
Účinkují: Ladislav Lakomý, Jana Štvrtecká, Jan Zvoník, Kateřina Mendlová, Mirko Matoušek a Petr Gazdík
Překlad: Růžena Grebeníčková
Režie: Jaromír Ostrý
Natočeno: 1996
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu.

Frank Wedekind (1864–1918) dosáhl světového věhlasu jako dramatik. Jeho hry Procitnutí jara nebo Skříňka Pandořina se dodnes objevují na světových scénách. Poezie a drobné prózy ale zůstávají poněkud v jejich stínu. Povídky začal Frank Wedekind psát už v mládí. A stejně jako v jeho dramatech, i v prózách byl vzrušující klokot probuzených vášní a touha po jejich naplnění pro poklidné měšťanstvo jeho doby téma zcela šokující.

V povídkách se také často objevují reálie z Wedekindova života. Je tomu tak i v příběhu Starý nápadník. Autor jeho děj situoval do švýcarského městečka Lenzburg, kde na zámku prožil své mládí.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...