Francis Scott Fitzgerald: Prasklina a jiné úvahy (5/5)

Francis Scott Fitzgerald (1921)

Z autobiografických esejů amerického spisovatele čte Aleš Jarý.

Poslouchejte na Vltavě od 25. ledna 2016 vždy v 15:05. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do čtvrtka 4. února 2016.


Francis Scott Fitzgerald (1896–1940) je autorem světového formátu. Proslavil se zejména romány Krásní a prokletí (1922) či Velký Gatsby (1925), v nichž reflektoval společenské poměry své doby. Přestože patří k nejtalentovanějším americkým autorům 20. století, většinu života i kvůli schizofrenii a léčení své ženy Zeldy Sayreové a vlastním značným problémům s alkoholem strávil ve finanční tísni. Ta jej také později přiměla tvořit scénáře pro filmový průmysl.

Soubor esejů a literárních poznámek, vydaný posmrtně v roce 1945 pod názvem Prasklina je zamyšlením nad válkou poznamenanou generací autorových vrstevníků, již Fitzgerald srovnává s generací otců. Sbírka autobiografických esejů a literárních zápisků je mučivým svědectvím o duševním i fyzickém rozkladu autora. Zápisky jsou fascinujícím nahlédnutím do autorské dílny velkého spisovatele.

03555869.jpeg

Čte: Aleš Jarý

Autor: Francis Scott Fitzgerald Připravila: Svatava MorávkováRežie: Zdeněk Kozák

Natočeno v roce 1998 v Brně.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura