Francis Scott Fitzgerald: Podivuhodný případ Benjamina Buttona

12. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Muž, světlo, tunel, sci-fi, tajemno

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Dvacátá a třicátá léta minulého století patří v americké literatuře téměř výhradně Francisu Scottu Fitzgeraldovi a jeho příběhům o americkém snu. Ve sbírce Povídky jazzového věku však najdeme i poněkud netypický text proslulého amerického autora, povídku Podivuhodný případ Benjamina Buttona. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jiří Sedláček
Připravil: Zdeněk Milt
Překlad: Zdeněk Urbánek
Režie: Tomáš Jirman
Natočeno: v ostravském studiu Českého rozhlasu v roce 1999

Příběh Benjamina Buttona v 21. století proslavil především film Davida Finchera, ve kterém hlavní roli hrál Brad Pitt. Ale scenárista Eric Roth se Fitzgeraldovým textem inspiroval jen volně. Zatímco Fincher natočil výpravné melodrama, Fitzgerald napsal spíše grotesku, v níž svému hrdinovi splnil přání mnohých – narodit se starý a postupně mládnout.

Text s prvky sci-fi je ve Fitzgeraldově tvorbě výjimečný, i když fantaskních motivů bychom v jeho díle našli jistě více. Připomeňme, že Fizgerald, stejně jako Hemingway, Faulkner nebo Steinbeck, patří k americké „ztracené generaci“, tedy ke genraci, do jejíhož života zasáhla první světová válka.

autoři: Zdeněk Milt , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová