Fotbalový turnaj a umělecký workshop pomáhají v boji s tabu duševních chorob​

30. květen 2019

Duševní zdraví je v České republice stále velké tabu. Jak proti tomu bojuje iniciativa Umělec netrpí a fotbalový turnaj Easi Cup?

O duševních nemocech a o všem, co s tím souvisí, se v Česku moc nemluví. I z toho důvodu se stále prohlubuje společenské tabu, které celou problematiku duševního zdraví u nás zahaluje,“ vysvětloval hned v úvodu ArtCafé Jan Drobný, ředitel bohnického Fokusu a organizátor fotbalového turnaje Easi Cup 2019.

„To, že je toto téma opomíjené, se dá ukázat na názorném příkladu. Na českých silnicích zemře ročně 800 lidí. Tomuto problému se už od šedesátých let věnují různé preventivní kampaně, média vytvářejí prostor pro edukaci řidičů. Oproti tomu v České republice ročně spáchá sebevraždu okolo 1500 lidí a já mám pocit, že se o tomto tématu prakticky vůbec nemluví,“ dodal.

Duševní porucha není slabost

Stigma spojené s duševním onemocněním podle Jana Drobného sahá hluboko do minulosti. Na vině je navíc i současná pracovní kultura, která za zásadní hodnotu považuje výkonnost a jakýkoliv náznak příznaků duševního onemocnění je brán jako projev slabosti. „Problém s duševním zdravím se ale může týkat každého z nás, ta hranice mezi zvýrazněnými osobními rysy a vážnějším problémem je velmi tenká,“ upozornila Simona Egri z iniciativy Umělec netrpí. I proto se oba naši hosté věnují snahám o zlepšení situace.

Hlavním cílem naší iniciativy Umělec netrpí je vytvoření záchranné sítě, na kterou by se lidé živící se uměním a jinými kreativními činnostmi mohli obracet. Zároveň s tím se snažíme vyvíjet osvětové aktivity, přednášky, workshopy a další akce, které směřují k větší informovanosti širší veřejnosti,“ přibližuje Simona Egri. Zároveň upozorňuje na to, že situace na uměleckých školách je v současné době po stránce odborné podpory stále poměrně neutěšená.

Populární sporty můžou pomoct

Jan Drobný přiblížil, jak v osvětě mohou pomoci sportovní aktivity. „Easi Cup 2019 funguje víceméně na dvou rovinách. V té první jsme turnaj, kterého se účastní lidé s duševními onemocněními. V té druhé se snažíme využít popularity fotbalu pro osvětové kampaně. A to i z toho důvodu, že profesionální sportovci nejsou problémům s duševním zdraví ušetřeni. A právě oni mohou pomoci tomu, aby se debata o této problematice postupně stávala něčím normálním, aby duševní nemoci přestaly být tím velkým tabu.“

Jakou roli hrají odborná sdružení v probíhající reformě péče o duševní zdraví? Jak mohou situaci pomoct oborové asociace a odbory sdružující profesionály z kreativních odvětví a sportu? V čem se současná situace v České republice liší od zahraničí a na koho se lidé případě duševních problémů mají obrátit? To vše uslyšíte v záznamu ArtCafé z 30. 5. 2019.

Do druhé části pořadu přijal pozvání skladatel a kurátor Seth Graham, se kterým jsme se bavili o jeho autorské tvorbě, dnes už kultovním labelu Orange Milk Records, nebo o roli ticha v hudbě.

autor: Jonáš Kucharský
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.