Fosseho hra Noc zpívá své zpěvy má rozhlasovou premiéru

Jon Fosse
Jon Fosse
Jednoduchý jazyk, strohá sdělení, rytmicky se opakující hlavní témata, několikahodinový výsek ze života jednajících postav. Takto, v jazyku nynorsk, píše své hry norský dramatik Jon Fosse. V své rané hře Noc zpívá své zpěvy(1997) zachytil soužití dvou mladých lidí, kteří - přestože se jim nedávno narodil syn - řeší otázku, jestli vůbec mají naději na šťastný společný život.

Pro Fosseho texty je příznačná jakási všeobecná askeze - autor nepoužívá interpunkci, text formálně připomíná verš, jazyk je velmi jednoduchý, sdělení strohá, hlavní témata se rytmicky opakují. Děj hry většinou obsáhne jen několik hodin života jednotlivých postav. Stejně tak náměty her jsou velmi všední. Z jednoduché výchozí situace se začíná odvíjet děj, v němž se odhalují vztahy mezi jednotlivými postavami, které - jak se dá předpokládat - nefungují zrovna ideálně.

02650880.jpeg

Původně divadelní hra Noc zpívá své zpěvy nás zavede na návštěvu do bytu dvou mladých lidí, kterým se nedávno narodil syn. Banální neshody a vyřčené i nevyřčené výčitky, nenaplněnost vztahu, neuspokojené potřeby a touhy - to vše doslova visí ve vzduchu. Vede z tohoto začarovaného kruhu každodennosti cesta ven?

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Jon Fosse se narodil v roce 1959 v přístavním městě Haugesundu na severozápadě Norska; v současné době žije v Bergenu. Je nositelem mnoha literárních cen, jak norských, tak zahraničních. V roce 2005 byl vyznamenán Norským královským řádem svatého Olava a v loňském roce mu norský král přidělil čestnou rezidenci Grotten v parku královského zámku v Oslu, určenou nejdůležitějším norským kulturním osobnostem.

Jeho hry jsou uváděny po celém světě, českému publiku slavného Nora poprvé představila dramaturgie Národního divadla v Brně: v roce 2001 inscenoval režisér Tomáš Svoboda na Malé scéně Mahenova divadla text Někdo přijde. O dva roky později uvedl pražský Činoherní klub v režii Martina Čičváka Fosseho hry Jméno/Noc zpívá své písně a za další dva roky nastudoval v ostravském Divadle Petra Bezruče režisér J. A. Pitínský hry Syn a Zima. (Aktovka Syn dostala díky J. A. Pitínskému a zázemí brněnského studia rovněž rozhlasovou podobu.)

Rozhlasovou inscenaci Fosseho hry Noc zpívá své zpěvy nastudoval režisér Tomáš Jirman v překladu Karolíny Stehlíkové, účinkují Petr Houska, Tereza Vilišová, Pavel Gajdoš, Miloslav Rataj a Anna Cónová.