Florbela Espanca: Zločin v Slepcově borku

1. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Florbela Espanca (fotografie kolem roku 1930)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jednu z povídek nekonvenční portugalské spisovatelky zařazenou do výboru Masky osudu čte Valérie Zawadská. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Portugalská spisovatelka Florbela Espanca (1894–1930) vynikla mezi autorkami počátku 20. století originalitou tvorby, jež zahrnuje pět sbírek poezie, dvě sbírky povídek, dopisy a deník. Pobuřovala konzervativní společnost způsobem oblékání, mimomanželskými vztahy, rozvody, erotičností a vzpourou proti konvencím i ve své tvorbě. Její dílo stojí poněkud stranou modernistického proudu a navazuje spíš na novoromantické a symbolistně dekadentní tradice přelomu 19. a 20. století.

Valérie Zawadská při natáčení

Povídky zařazené do výboru Masky osudu vynikají silnou senzibilitou. Zaznívají v nich pocity stesku, marnosti žití, výkřiky úzkosti a existenciální bolesti. Příběhy zasazené do prostředí autorce důvěrně známého zaujmou postřehy ze života městské smetánky i z venkova, v popředí autorčina zájmu však stojí problémy citové a psychologické, často inspirované vlastní životní zkušeností.

Účinkuje: Valérie Zawadská

Autorka: Florbela Espanca
Překlad: Marie Havlíková
Připravil: Petr Turek
Režie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2005.

autor: tur
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová