Film zdarma. Podívejte se na vtipný „příběh neobyčejné energie“ František svého druhu

03653438.jpeg

Vyrobil během 30 let víc než 2000 ptačích budek. Píše si deník, který má už 5550 stran. Předsedá křížovkářskému a hádankářskému klubu v Břeclavi. A stal se hlavním protagonistou filmu, který se na něj s milou ironií dívá bezmála jako na živočišný druh. Podívejte se na dokument František svého druhu na našich stránkách.

Jan Gogola, ml., je režisér, dramaturg a pedagog dokumentárního filmu. Natočil například filmy Jeho film Deník babičky Němcové (nejlepší film FAMUfestu 2000), Nonstop, Mám ráda nudný život (nejlepší český dokument na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2009) Král nic nedělá anebo Národ sobě aneb České moře v 18 přílivech. Jako dramaturg se podílel na vzniku řady dokumentárních filmů, mj. Český sen (rr Filip Remuda, Vít Klusák), 66 sezón (režie Peter Kerekes), Jak se vaří dějiny (Peter Kerekes), Soukromé století (režie Jan Šikl) a další.

Penzista (bývalý úředník) František Krause se již 30 let věnuje ornitologii. Ochraňuje a zkoumá ptáky, vyrábí pro ně budky a snaží se jim být co nejblíž. Ptactvo eviduje s matematickou přesností, záznamy archivuje a důsledně třídí všechny informace, které získá. Dokumentární portrét, který o panu Františkovi natočil Jan Gogola, ukazuje, jak v sobě Krause propojuje lásku k přírodě s pozitivistickou úctou k faktům a logickému myšlení. Tuto pozoruhodnou symbiózu dotváří a jemně ironizuje mluvený komentář, který svým záměrně přehnaným důrazem na drobná fakta podvrací konvenční popisné výklady, na jaké jsme zvyklí z tradičních dokumentů o přírodě. Film se účastnil soutěže Česká radost na MFDF Ji.hlava 2014. . (O ní jsme vysílali s vítězným filmařem Martinem Duškem a porotcem Bohdanem Bláhovcem zde.)

Film přinášíme zdarma díky spolupráci s portálem dokumentárních filmů DAFilms www.dafilms.cz, a to až do 3. července 2016.

Čtěte také: Více z pořadu Slovo o filmu