Film zdarma. Podívejte se na Sametové teroristy

Ojedinělá odvaha? Úsměvný amatérismus? Naivní terorismus? Film Sametoví teroristé portrétuje trojici mužů, kteří se rozhodli podniknout akci proti komunistického režimu v Československu.

Sametové teroristy natočila v česko-slovensko-chorvatské koprodukci trojice slovenských režisérů Peter Kerekes, Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík. Film se (dů)vtipně pohybuje na hraně hraného a dokumentárního filmu, měl premiéru na festivalu Berlinale a my vám ho nabízíme ke zhlédnutí ve spolupráci s portálem DAFilms. www.dafilms.cz Podívat se na něj můžete do neděle 4. prosince.

Stano, Fero a Vladimír – tři muži, kteří odporovali komunistické moci. Tři skutečné osudy z doby československé normalizace. Stano chtěl v noci před Prvním májem vyhodit do povětří tribunu stadionu, kde se měly konat oslavy Svátku práce. Skončil na pět let za mřížemi. Fero osnoval bombový atentát na prezidenta Husáka a doufal v rozpoutání protikomunistické revoluce. I on skončil ve vězení. Vladimír šel za opakovanou protirežimní činnost, spočívající především v ničení reklamních poutačů, do žaláře hned několikrát. Slovenské režijní trio s úsměvem nahlíží ojedinělou odvahu solitérů, kteří vystoupili z šedé masy poslušných občanů. Zároveň se zamýšlí nad tím, jak relativní je pohled na jejich úsměvně naivní teroristické akce, které byly kdysi považovány za vážné zločiny, zatímco dnes je lze vnímat jako hrdinství. Snímek, ve kterém se autenticita nápaditě prolíná s aranžemi, balancuje na hraně dokumentárního a fikčního přístupu k filmu.

Čtěte také: Více z pořadu Slovo o filmu