Film o ztrátě identity a hledání něčeho nového. Snímek Potopa sleduje osudy zaniklé rusínské obce

5. únor 2026

Film Potopa zavede diváky na východní Slovensko 80. let minulého století. Konkrétně do rusínské obce Ruské. Přestože nebyla zaplavena, kvůli stavbě přehrady Starina zanikla. Její obyvatelé se museli vystěhovat a ves byla srovnána se zemí. V popředí příběhu stojí dvojice otec a dcera s dramatickým vztahem. Redaktor Tomáš Pilát o filmu mluvil s představitelkou hlavní role Sárou Chripákovou a režisérem Martinem Gondou.

„Je to film o zániku malého společenství na severovýchodě Slovenska, ale je to hlavně film o zániku jisté části jejich kultury a identity, ale zároveň o tvoření něčeho nového,“ vysvětluje režisér Martin Gonda. Pro herečku Sáru Chripákovou je film svým způsobem návratem, sama má totiž rusínské kořeny. „Je to můj rodný jazyk,“ říká Chripáková.

Poslechněte si celý rozhovor a recenzi filmu Potopa. 

autoři: Tomáš Pilát , afo
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.