Film není lovesong a text prostupuje obrazem. Marienbad Film Festival jde po vzniku experimentů
V ArtCafé mluví umělkyně Elena Pecenová a Laura Trenčanská o jejich vztahu k psaní, poezii a o tom, jak přemýšlejí nad prostupováním textu do vizuálního umění.
Šestý ročník Marienbad Film Festivalu zaměřený na experimentální a nezávislou tvorbu uvede kromě dalšího i filmy, které jsou provázané s aktem psaní. Třetí blok sekce Forum Marienbad s podtitulem Film není lovesong představí snímky Laury Trenčanské, Eleny Pecenové a Jana Kvíze. Ty kombinují různé umělecké formy a často se vztahují k textu, ať už jde o texty autorské či převzaté. Dramaturg sekce Forum Marienbad Tomáš Vobořil vysvětluje: „Víc než usazený experiment nás v této sekci zajímá moment, kdy experiment vzniká.“
Jde nám o to představit umělce z různých kontextů.
Tomáš Vobořil
Snímek Třpyt! vznikal tak, že si Laura Trenčanská zapisovala různé situace, které se jí děly, poté tyto fragmenty přetvořila v delší fikční příběh a experimentovala s ním v obrazové formě. „Texty si zapisuji do sešitů nebo do mobilu a postupně se je snažím skládat v koherentní celek,“ říká Trenčanská.
Elena Pecenová ve svém filmu Poslední lovesong z muzikálu náhod kombinuje voiceover, titulky a obraz. „Něco říká jazyk a něco jiného obraz, vzájemně se mohou doplňovat. Je pro mě zajímavé s tím experimentovat,“ dodává Pecenová.
Filmy obou autorek, které se budou v Mariánských Lázních promítat v pátek 9. července, nabízejí jiný pohled na filmové médium a rozvracejí klasickou naraci. Jde o mnohovrstevnatá audiovizuální díla, která diváci v klasických kinech uvidí jen zřídka.
Marienbad Film Festival začíná ve čtvrtek 8. července a pokračuje do neděle 11. července 2021. Letošní ročník se odehrává v hotelu Lesní mlýn v Mariánských Lázních. Součástí festivalu je i online audiovizuální platforma Kino Soumraku, která v průběhu festivalu slouží jako doplňkový kinosál pro diváky, kteří se na místo dění nedostaví osobně.
Hudbu vybrala: Anna Kolářová
Související
-
Animované filmy Mraveniště a Jsme si o smrt blíž se zabývají pocity samoty, neporozumění a odcizení
Součástí letošního Anifilmu jsou studentské filmy, které s sebou nesou pozoruhodná poselství. Tematizují například ekologické problémy i pocity samoty a odcizení.
-
Olomoucký filmový festival AFO i snímek Osobní život díry ukazují poetiku vědeckého poznání
Artcafé se otevřelo vědě, právě tak město Olomouc, kde od 27. dubna do 11. května probíhá 56. ročník mezinárodní festivalu populárně-vědeckých filmů AFO.
-
Jak prožíváme vztahy na dálku? To ukazuje časosběrný dokument Manželství
Jak udržet emoční pouto na dálku? A jaký vliv mají technologie na partnerské vztahy? Agáta Hrnčířová si s hosty povídá o netradičních podobách lásky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...