Film na dlani 45/2001

13. prosinec 2001

Jaké jsou poslední letošní filmy v kinech? Kolik dostane Arnold za dalšího Terminátora a je možné, že by Geroge Lucas kradl a Michael Jackson chtěl dobýt svět filmu? Čekají vás nejnovější informace z filmových dílen evropskoamerických tvůrců a slušná zásoba trailerů.

Premiéry

Je blonďatou husičkou a miluje ambiciózního troubu. Ona je modelkou, on studuje práva a chystá se na úspěšný život. Ona ho chce, on ji ne, a ona půjde kvůli němu i na stejnou školu. Vtipnou komedii o souboji blondýny a vysoké školy zrežíroval jako svoji prvotinu Robert Luketic a na čelní pozici obsadil Reese Whiterspoonovou. Srážky reality s naivitou a úchvatný výkon Whiterspoonové v roli hloupé Káči dělají z Pravé blondýnky příjemnou podívanou s nerealistickým, ale hřejivým happyendem. Íránský film Kandahár potvrzuje kvalitu íránských filmařů (někteří z nich jsou v domovině pronásledováni), muslimka žijící v Kanadě se vrací do města Kandahár v Afghánistánu a její cesta skrz nesvobodnou poničenou zemi symbolizuje pohled evropskoamerické mentality na problémy ortodoxních islámských zemí i na problémy samotných lidí. Vzhledem k mezinárodní situaci je snímek velmi aktuální. Vánoční horory tentokrát zastupuje Jeepers Creepers (cosi jako Strašáci džípáci) o cestě dvou sourozenců napříč Spojenými státy a jednom malém incidentu, ze kterého se vyrojí chodící mrtvoly, strašáci a všemu tomu musíte ujet v... džípu! Podle očitých svědků jde o kvalitní podívanou, dokonce se plánuje další díl, sám nemohu posoudit.

Pomalovaný pán je nejen nebezpečný, ale i nemrtvý!

27. prosince 2001 se nám dostane pochybné výsady vidět film Zoolander (neplést se Zookeeper - Člověk v ZOO) o manekýnovi, co nechce být manekýn, nebo naopak chce být manekýn, nebo byl manekýnem a už není manekýnem a rád by opět byl manekýnem. Hlavní roli si napsal, zrežíroval a odehrál Ben Stiller, ve vedlejších se objeví tuny známých celebrit a zase jednou se dozvíme, jak to vlastně vypadá v zákulisí šoubyznysu. Práce na filmu se ujala stejná parta lidí, která přinesla na světlo světa vtipnou komedii Něco na té Mary je a o hodně horší Fotr je lotr. Ano, v obou jmenovaných se zablýskl Stiller. Není pravděpodobně náhodou, že česká premiéra filmu byla nejprve o měsíc odložena a pak stanovena na poslední možný termín tohoto roku.

Stiller a Mija Jojowichová

Novinky (bez záruky)

Dva fanové zodpovědní za krátký film Jar Jar Binks: The True Hollywood Story obviňují George Lucase, že si z jejich satirického pohledu na Jar Jara vypůjčil motivy pro vlastní pseudodokument R2D2: Beneath the Dome . Obě série jsou ke stažení na internetu, producenti fanovského materiálu tvrdí, že některé scény jsou převzaty záběr od záběru, konečně má název Epizoda II: Klony útočí svůj smysl. Nejlépe uděláte, když filmy porovnáte sami.

R2 to včera večer přehnal

Třetí filmový díl Harryho Pottera byl odsunut na rok 2004 z důvodů zakoupení práv na Terminátora 3 firmou Warner Bros. Zároveň byla potvrzena fáma, že film se skutečně bude jmenovat Rise of the Machines (Vzpoura robotů) a Arnold Schwarznegger opravdu dostane za roli 25 miliónů dolarů. Warneři zaplatili za práva na distribuci filmu pěknou sumičku padesáti miliónů dolarů. Rok 2003 proto bude ve znamení velkorozpočtových trháků: Matrix 2, následuje Terminátor 3 a v listopadu Matrix 3.

Sova-na-hlavu

Režisér a scenárista Frank Darabont sdělil tisku , že stráví rok přepracováním scénáře pro remake 451 stupňů Fahrenheita (první verzi natočil Francois Truffaut roku 1966). Původní nápad přišel od produkční společnosti Mela Gibsona, ale po dlouhých tahanicích byl opuštěn jako neperspektivní. Gibson měl ve filmu hrát požárníka Guy Montage, pro kterého je takovým potěšením zapalovat knížky...

...stupňů Fahrenheita

Přehled časopiseckých reklam na potenciální oscarové snímky uveřejnila stránka OscarWatch.com . Docela pěkná podívaná...

Eminemův film se již nejmenuje "Untitled Detroit Project", ale 8 Mile podle detroitské ulice 8 Mile Road, která slouží jako hranice mezi bělochy a černochy. Že by pan "nakopu-vám-všem-zadek" šel do hloubky rasistických konfliktů a snažil se filmu dát jinou než sebelítostivou rovinu?

Dostihy Dreamworksu a Disneyho s animovanými filmy vesele pokračují: na rok 2004 plánuje DW podmořskou animačku Sharkslayer (Zabíječ žraloků) s hlasy Willa Smithe, Angeline Jolieové a Renee Zellwegerové. Disney mořské hlubiny už několikrát prozkoumal (například v klasické Malé mořské víle nebo v Atlantis) a proti Sharkslayerovi nasadí Finding Nemo .

Michael Jackson objevil možnosti filmové tvorby a hodlá na ni přesunout svoji uměleckou kapacitu. Nový život v novém médiu začíná minirolí v Mužích v černém 2 a výrobou filmu The Nightmares of Edgar Allan Poe - snad se kolem jámy nebude popově tancovat.

Trailery

Bad Company - Chris Rock a sir Anthony Hopkins v akčním thrilleru (6MB/.MOV)

Time Machine - Guy Pierce ve stroji času od Dreamworks (5MB/.MOV)

Minority Report - Steven Spielberg natočil Toma Cruise podle povídky PK Dicka a upoutávka vypadá jako prolnutí Matrixu a AI(.MOV)

Vanilla Sky - a další Tom Cruise, tentokrát pod Cameronem Crowem. Někteří tvrdí, že film je šílený a dostane Oscara(.ASF)

We Were Soldiers - Mel Gibson ve vlastním filmu o brutalitách vietnamské války (dlouho tu Vietnam nebyl...) (.MOV)

autor: Pavel Dobrovský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.